W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje KPO w kontekście reformy rynku pracy – były jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia Rady Rynku Pracy

25.03.2021

Kierownictwo resortu rozwoju, pracy i technologii w ubiegłym tygodniu rozpoczęło konsultacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Iwona Michałek, wiceminister odpowiedzialna w ministerstwie za dział praca dotychczas wzięła udział w konsultacjach na temat reformy rynku pracy, które odbyły się w Toruniu i Krakowie.

Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy w kontekście reformy rynku pracy

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska otrzyma  ponad 23 mld euro dotacji i 34 mln euro pożyczek. Z tych środków ok 52 mld zł zostanie przeznaczone na  zmiany na rynku pracy.

Celem Krajowego Plany Odbudowy jest wykorzystanie tych środków nie tylko na odbudowę polskiej gospodarki, ale  także  na jej rozwój. W obszarze rynku pracy chcemy przede wszystkim dalej go cyfryzować  

– wiceminister Iwona Michałek podczas posiedzenia Rady Rynku Pracy.

Naszym zamierzeniem jest to,  aby polski rynek pracy stał się bardziej efektywny, przyjazny pracownikom i pracodawcom oraz dostępny dla wszystkich. Dlatego tworzymy solidne i nowoczesne podstawy instytucjonalne

– dodała.

Podczas posiedzenia przedstawiono założenia do trzech przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ustaw reformujących rynek pracy:

  • ustawa o wspieraniu zatrudnienia
  • ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców,
  • ustawa o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców.

Konsultacje z partnerami społecznymi w zakresie Krajowego Planu Odbudowy i zmian na rynku pracy są bardzo ważne.

- mówiła wiceminister.

Podczas posiedzenia Ewa Flaszyńska, dyrektor departamentu Runku Pracy poinformowała, że

Zależy nam na tym, aby Powiatowe Urzędy Pracy zmienić zarówno od strony jakościowej jak i wizerunkowej. Chcemy powołać Centra Wspierania Zatrudnienia, które obejma pomocą bezrobotnych, poszukujących pracy, pracodawców, ale i biernych zawodowo, a także osoby pracujące. Prowadzimy prace nad uproszczeniem procedur dotyczących zatrudnienia cudzoziemców.

Tematem posiedzenia była także obecna sytuacja na rynku pracy.

Przypomnijmy: Główny Urząd Statystyczny zweryfikował szacunki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii dotyczące stopy bezrobocia w lutym br.  Według GUS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,5%. Na początku marca br. szacowaliśmy, że w wyniesie ona 6,6%. Tym samym wskaźnik bezrobocia w lutym br. pozostał na identycznym poziomie, jak w styczniu br.

Najniższa stopa bezrobocia w lutym była w województwie wielkopolskim (4%), największa w warmińsko-mazurskim – 10,7 proc.

Według Eurostatu, Polska jest na 1. miejscu w Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia wśród krajów europejskich.

W związku ze zmianami na rynku pracy dyskutowano również o zakresie kompetencji i ram prawnych oraz pragmatyki prac rad rynku pracy na wszystkich jej poziomach: powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Na koniec odbyła się dyskusja na temat instrumentów rynku pracy i nowych narzędzi.

Więcej o planowanej reformie rynku pracy przeczytasz tutaj.

{"register":{"columns":[]}}