W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Nowak podpisał umowę o współpracy przemysłów obronnych Polski i Rumunii

03.03.2022

Polska i Rumunia będą współpracować w dziedzinie przemysłów obronnych – przewiduje podpisana przez ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka i sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Rumunii Danielę Nicolescu umowa o współpracy w obszarze przemysłów obronnych obu państw.

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak i sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Rumunii Daniela Nicolescu w trakcie podpisywania umowy o współpracy w obszarze przemysłów obronnych obu państw

Посилання: Міністр Новак підписав договір про співпрацю між оборонними промисловостями Польщі та Румунії

Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas środowej wizyty w Polsce premiera Rumunii Nicolae Ciucă. W trakcie pobytu w Warszawie premiera Ciucă odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe.

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, minister przedsiębiorczości i turystyki Rumunii Constantin-Daniel Cadariu i sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Rumunii Daniela Nicolescu przeprowadzili konsultacje gospodarcze. Wcześniej minister Nowak i minister Cadariu otworzyli okrągły stół gospodarczy – spotkanie przedstawicieli instytucji biznesowych i przedsiębiorców z obu krajów.

Przed Polską i Rumunią rysują się obiecujące perspektywy współpracy. Nasze kraje dały się poznać jako wiarygodni partnerzy handlowi i inwestycyjni oraz istotne centra europejskiego przemysłu

– powiedział minister Piotr Nowak podczas rozmów polsko-rumuńskiego okrągłego stołu gospodarczego.

Minister Nowak zaprosił rumuńskich przedsiębiorców na Polsko-Rumuńskie Forum Biznesowe, które jest planowane na czerwiec 2022 r.

W czwartek minął tydzień od ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę i obaj ministrowie nawiązali w swoich wystąpieniach do tych bezprecedensowych okoliczności.

Rosyjska okrutna agresja na Ukrainę uwydatniła potrzebę zacieśnienia współpracy między demokratycznymi krajami, także w wymiarze gospodarczym

– mówił minister Nowak.

Nasze spotkanie odbywa się w okolicznościach, których nawet nie przypuszczaliśmy, że mogą się wydarzyć w XXI  wieku

– powiedział minister przedsiębiorczości i turystyki Rumunii Constantin-Daniel Cadariu.

Minister Cadariu wyraził nadzieję, że międzyrządowe konsultacje przyczynią do zacieśniania między Polską i Rumunią relacji gospodarczych na wielu płaszczyznach. Już dziś Polska zajmuje 5. miejsce w rumuńskim eksporcie, 4. miejsce w dostawach do Rumunii, a w 2021 r. poziom obrotów handlowych przekroczył 9 mld euro, co stanowiło wzrost o 20 proc. w stosunku do poprzedniego roku – powiedział rumuński minister.

Współpraca przemysłów obronnych Polski i Rumunii

Nasz kraj jest zainteresowany realizacją wspólnych projektów z Rumunią w zakresie przemysłu obronnego. Minister Piotr Nowak podkreślał, że współpraca w obszarze przemysłu obronnego może przyczynić się do rozwoju sił zbrojnych i sektorów przemysłowych obu państw.

W obecności premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Rumunii Nicolae Ciucă minister Piotr Nowak podpisał wraz z sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki Rumunii Danielą Nicolescu umowę o współpracy w obszarze przemysłów obronnych Polski i Rumunii.

W myśl podpisanej umowy Polska i Rumunia zobowiązały się do:

  • współpracy w kwestiach związanych z obronnością, zwłaszcza w dziedzinie: badań, rozwoju, produkcji, konserwacji i napraw, modernizacji systemów wojskowych i systemów uzbrojenia, materiałów obronnych, wyposażenia technicznego, wyświetlaczy technicznych, części zamiennych i narzędzi;
  • realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze przemysłu obronnego w celu produkcji sprzętu, na który oba państwa lub strony trzecie mają wspólne lub podobne zapotrzebowanie;
  • nabywania sprzętu wojskowego i obronnego wyprodukowanego lub opracowanego wspólnie w jednym z państw będących stroną umowy;
  • wymiany doświadczeń w kwestiach operacyjnych i informacji związanych z technologiami obronnymi.

Umowa przewiduje powołanie Wspólnej Komisji w Obszarze Przemysłu Obronnego, która będzie koordynować realizację zadań związanych z wdrażaniem postanowień dokumentu.

Rolą komisji będzie m.in. przygotowywanie okresowych przeglądów i ocen dotyczących wykonywania umowy, w tym wykonywania porozumień i umów zawartych między przedsiębiorstwami produkującymi systemy wojskowe i sprzęt wojskowy.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}