W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O zmianach na rynku pracy podczas konsultacji KPO w Krakowie mówiła wiceminister Iwona Michałek

24.03.2021

Reforma Urzędów Pracy, w tym, rola wojewódzkich urzędów pracy po zmianach, kształcenie ustawiczne i współpraca wojewódzkich urzędów pracy z powiatowymi urzędami pracy były tematem dzisiejszych konsultacji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

O zmianach na rynku pracy podczas konsultacji KPO w Krakowie mówiła wiceminister Iwona Michałek

Podczas konsultacji Krajowego Planu Odbudowy wiceminister Iwona Michałek przypomniała, że na odbudowę i transformację sektorów najbardziej poszkodowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone 1,2 mld euro, czyli ok. 5,4 mld zł. Celem KPO jest bardziej cyfrowy, szybszy i zielony rozwój.

Podobnie jak cala Unia, w tej chwili pracujemy nad planem odbudowy gospodarki. Istotnym elementem tego planu będą inwestycje z funduszy unijnych, w tym z konsultowanego obecnie Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska otrzyma ponad 23 mld Euro dotacji i 34 mld Euro pożyczek

- mówiła wiceminister Iwona Michałek podczas spotkania konsultacyjnego dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy.

Dodała, że na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia: planujemy przeznaczyć z Krajowego Planu Odbudowy 52 mln euro.

Warunkiem niezbędnym dla poprawy sytuacji na rynku pracy jest zmiana w funkcjonowaniu instytucji rynku pracy, w tym publicznych służb zatrudnienia - podniesienie efektywności funkcjonowania tych instytucji oraz stworzenie warunków do świadczenia przez nie profesjonalnych usług, w większym zakresie zinformatyzowanych. Publiczne służby zatrudnienia powinny zostać ukierunkowane na realizowanie aktywnej polityki rynku pracy nastawionej na osoby, które chcą pracować. Ważnym elementem KPO będzie także ulepszenie i pełna cyfryzacja procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców

- podkreśliła wiceminister Iwona Michałek.

Podczas spotkania wiceminister Michałek odniosła się także do sytuacji bezrobocia w Polsce, które w lutym br. wyniosło 6,5 %, (tyle samo co w styczniu br.) natomiast w województwie małopolskim 5,6%.

To potwierdza, że wsparcie jakie płynie do polskich przedsiębiorców w ramach tarcz jakie przygotowaliśmy od początku pandemii - sprawdza się

- mówiła wiceminister.

Do 23 marca 2021 w ramach Tarczy Antykryzysowej powiatowe urzędy pracy w województwie małopolskim rozpatrzyły pozytywnie łącznie 263,3 tys. wniosków na kwotę 1,72 mld zł, wsparciem objęto 379,1 tys. osób.

W konferencji prasowej i w konsultacjach dot. KPO uczestniczyła Iwona Michałek - wiceminister MRPiT, Krzysztof Głuc, doradca premiera Jarosława Gowina, Tomasz Urynowicz - wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Bukowiec - poseł na Sejm RP, Ewa Flaszyńska - dyrektor Departamentu Rynku Pracy MRPiT oraz dyrektorzy Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy.

{"register":{"columns":[]}}