W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze wyniki prac Grupy Roboczej ds. BIM w MRiT

16.07.2022

Spójności Strategii wdrażania BIM w Polsce ze średniookresową strategią rozwoju kraju oraz Krajowym Planem Odbudowy były tematem ostatnich dwóch posiedzeń (2 czerwca i 7 lipca) Grupy Roboczej ds. BIM w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jednym z elementów strategii ma być diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej w budownictwie. W obradach Grupy uczestniczył wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Budynek wieżowca

Do składu  Grupy powołano Tomasz Owerko z AGH oraz Ewę Szuszman z MRiT.

Podczas dyskusji nt . Spójności Strategii wdrażania BIM w Polsce przyjęto, że jej układ tematyczny powinien być zgodny z art. 13 Ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ma to być dokument określający podstawowe uwarunkowania wraz z celami i kierunkami rozwoju, które będą odnosić się do zdefiniowanych sektorów i dziedzin. Jednym z elementów strategii ma być diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej w budownictwie. Zostanie ona przygotowana na potrzeby danej strategii, którą Grupa opracuje we współpracy z podmiotami zewnętrznymi.

Stan prac nad Spójnoścą Strategii wdrażania BIM w Polsce

Do prac nad dokumentem strategii wdrożenia BIM w Polsce, będzie stosowana metoda z wykorzystaniem tzw. arkuszy projektowych A3. Stanowią  one pewną formę raportów z cyklu PDCA (Plan, Do, Check, Act / Zaplanuj. Wykonaj, Sprawdź, Popraw). Powstały już arkusze dotyczące:

  • norm ISO 19650 (tłumaczenie i opracowanie krajowych aneksów);
  • klasyfikacji budowlanej na potrzeby BIM;
  • zapewnienia jakości w systemie uzyskiwania i potwierdzania kompetencji BIM;
  • systemu wsparcia zamawiających w PZP chcących realizować inwestycje zgodnie z metodyką BIM;
  • reguł opracowywania dokumentacji przetargowych PZP dotyczących realizacji inwestycji zgodnie z metodyką BIM;
  • integracji uczestników procesu budowlanego w procesie tworzenia, wymiany i wykorzystywania informacji BIM;
  • zmian prawnych obejmujących wprowadzenie formatu IFC jako interpretacyjnego standardu wymiany informacji BIM oraz ujednolicenie ustawy PZP oraz odpowiedniej dyrektywy europejskiej co do zapisów dotyczących komunikacji zamawiającego z wykonawcami. 

Kolejne arkusze powstawać będą (w trybie ciągłym) w ramach dalszych prac Grupy.

Zachęcamy do zapoznania się z umieszczonymi na stronie Grupy protokołami z posiedzeń i  udostępnionymi materiałami, w tym z arkuszami projektowymi A3. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z koordynatorami poszczególnych arkuszy (mail do koordynatorów w treści arkuszy). Pozwoli to nam je udoskonalić i opracować jeszcze lepszą strategię wdrażania BIM w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}