W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój polsko-meksykańskiej współpracy gospodarczej. Wiceminister Grzegorz Piechowiak spotkał się z ambasadorem Meksyku

24.05.2022

Sekretarz stanu Grzegorz Piechowiak spotkał się dzisiaj z ambasadorem Meksyku w Polsce Juanem Sandoval Mendiolea. Intensyfikacja relacji gospodarczych, w tym rozwój współpracy inwestycyjnej obu państw, to główny wątek rozmowy.

wiceminister i ambasador na tle ścianki z logo MRiT

Polska jest zainteresowana nie tylko wzrostem ilościowym wymiany handlowej, ale także zwiększeniem udziału towarów o wysokiej innowacyjności i poziomie technologicznym. Innowacyjny potencjał polskiej gospodarki stanowi dobrą bazę rozwijania współpracy między Polską i Meksykiem w obszarze zaawansowanych technologii

- powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.

Jesteśmy zainteresowani także rozwojem współpracy naukowej i technologicznej w oparciu o kooperację szkół wyższych, instytutów i ośrodków badawczych czy tworzenie wspólnych innowacyjnych projektów naukowych

- dodał wiceminister.

Meksyk jest jednym z najważniejszych rynków docelowych w perspektywie działań prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które mają na celu rozwój współpracy gospodarczej i inwestycyjnej z państwami pozaeuropejskimi.

Główne priorytety współpracy polsko-meksykańskiej na najbliższy czas to m.in:

  • zaangażowanie polskich firm w realizację projektów objętych meksykańskimi programami inwestycyjnymi;
  • rozwój sektora zaawansowanych technologii oraz smart-cities;
  • przemysł motoryzacyjny, lotniczy, rolno-spożywczy, chemiczny (w tym nawozowy), stoczniowy, naftowy, elektromaszynowy, motoryzacyjny, medyczny, telekomunikacyjny, kosmetyczny;
  • sektor finansowy, w tym giełda papierów wartościowych;
  • cyberbezpieczeństwo oraz lotnictwo bezzałogowe (drony);
  • tworzenie wspólnych projektów naukowych;
  • Sojusz Pacyfiku, w którym obecnie Polska ma status obserwatora.

Meksyk jest największym odbiorcą polskiego eksportu w całej Ameryce Łacińskiej. W 2021 r. polski eksport do tego kraju osiągnął poziom 1,8 mld USD.

Głównym obszarami polskich inwestycji w Meksyku są przemysł samochodowy, kosmetyki i polsko-meksykańskie biura podróży. W Meksyku działa około 20 firm z kapitałem polskim, z których większość mieści się w mieście Meksyk oraz stanach Tlaxcala, Baja California Sur, Veracruz oraz Quintana Roo. Atutami Meksyku jako partnera inwestycyjnego są dogodne położenie geograficzne, stabilnie rozwijająca się gospodarka, liczne i dobrze funkcjonujące wielostronne i bilateralne porozumienia handlowe (w tym porozumienie z USA i Kanadą d. NAFTA i TLCUEM - umowa o wolnym handlu z UE), rozwinięta sieć logistyczna, młoda i wykwalifikowana kadra (pracownicy techniczni i inżynierowie), zachęty rządów stanowych (m.in. zwolnienia podatkowe), nieodpłatnie przekazywane tereny inwestycyjne oraz bogate złoża surowców naturalnych (w tym ropa naftowa, cynk, miedź i srebro).

{"register":{"columns":[]}}