W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie na temat polsko-węgierskich relacji gospodarczych

23.09.2022

O relacjach polsko-węgierskich rozmawiali dzisiaj minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i minister rozwoju gospodarczego Węgier Márton Nagy. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Spotkanie na temat polsko-węgierskich relacji gospodarczych

Kwestie związane z konkurencyjnością gospodarek w kontekście kryzysu energetycznego, polsko-węgierskie relacje gospodarcze oraz sprawy dotyczące KPO, to główne tematy omawiane podczas spotkania.

Rosyjska agresja na Ukrainę wpływa na tempo i kształt zielonej transformacji oraz udowadnia, że państwa UE powinny jak najszybciej zdywersyfikować kierunki dostaw strategicznych surowców energetycznych tj. ropy naftowej i gazu ziemnego. Polska na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od rosyjskich surowców energetycznych

– powiedział minister Waldemar Buda.

Jednym z kluczowych obszarów działań ujętych w KPO będzie sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W ramach tego komponentu planuje się między innymi rozwój infrastruktury offshore i sektora odnawialnego wodoru. Dodatkowo, planowane jest wsparcie rozwoju na poziomie lokalnym i regionalnym. Wsparcie otrzymają społeczności energetyczne. Przełoży się to na impuls w rozwoju gospodarek lokalnych i regionalnych np. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy czy rozwój istniejących już przedsiębiorstw.

Oparcie systemu energetycznego w Polsce jedynie na źródłach odnawialnych to zagrożenie krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka jądrowa będzie stanowić istotny filar przyszłego systemu energetycznego naszego kraju. Zgadzamy się, że energia jądrowa stanowi bezpieczne, niskoemisyjne i stabilne źródło energii

– stwierdził minister Buda.

Węgry są jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski. Nasze obroty handlowe w 2021 roku wyniosły niemal 11,5 mld euro, co oznacza wzrost o 17%, także w polskim eksporcie. Dostępne dane handlowe za siedem miesięcy tego roku są także optymistyczne – widzimy szybki wzrost dynamiki zarówno naszego eksportu (wzrost o 25%), jak i importu (wzrost o 16%).

Obserwujemy także korzystne trendy we współpracy inwestycyjnej. Węgry są siódmym największym odbiorcą polskich inwestycji za granicą.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}