W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie online Zarządu sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia

28.06.2021

24 – 25 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie online Zarządu sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia.

Logo Europejskich Służb Zatrudnienia

Czym jest Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia?

Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia została utworzona w 1997 r.  Jej członkami są szefowie publicznych służb zatrudnienia państw UE/EFTA oraz Komisja Europejska.

W ramach Sieci podejmowane są m.in.:

  • działania na rzecz wdrażania założeń europejskiej polityki zatrudnienia i integracji europejskiego rynku pracy,
  • modernizacji i wzmocnienia publicznych służb zatrudnienia w kluczowych obszarach zatrudnienia i spraw społecznych,
  • promocji najlepszych praktyk podejmowanych przez członków Sieci. 

Co omawiano na spotkaniu?

Spotkanie zostało zorganizowane przez Komisję Europejską i Prezydencję portugalską. Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczy Dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ewa Flaszyńska.

Zarząd przyjął nową strategię sieci w związku z przedłużeniem mandatu obowiązywania decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ws. współpracy Publicznych Służb Zatrudnienia do 2027 r. Dostosowano zasady funkcjonowania sieci do aktualnych priorytetów rynku pracy, zgodnie z zaktualizowanym tekstem decyzji. Szczególnie istotne są odniesienia do Zielonego Ładu, europejskiego Filaru Praw Socjalnych i celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Johannes Kopf – szef austriackich publicznych służb zatrudnienia (AMS) został ponownie wybrany Przewodniczącym sieci na okres dwóch lat.

Dyskutowano o wyzwaniach stojących przed publicznymi służbami zatrudnienia w kontekście „Zielonego Ładu”, który odnosi się do zrównoważenia gospodarek europejskich w kontekście neutralności klimatycznej do 2050 r. Zgodnie z oceną Komisji rozwój „zielonych” gospodarek prawdopodobnie przyspieszy, ponieważ Unia Europejska i państwa członkowskie zobowiązały się do przejścia na gospodarkę ekologiczną i neutralną dla klimatu. Wspieranie zielonej transformacji gospodarki było elementem planów naprawczych, który ma na celu walkę z kryzysem COVID-19. Publiczne służby zatrudnienia będą kluczowymi podmiotami w łagodzeniu negatywnych skutków pandemii na rynku pracy i ułatwianiu przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę.

Zielona transformacja jest także jednym z wiodących aspektów polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Transformacja do „zielonej gospodarki” będzie wymagać aktualizacji lub podnoszenia umiejętności pracowników. Zapotrzebowanie na nowe zawody i nowe ścieżki nabywania kompetencji będą stanowić wyzwanie także dla publicznych służb zatrudnienia.

Zarząd wymienił także doświadczenia na temat działań publicznych służb zatrudnienia wspierających odnowę rynku pracy.

Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Sieci Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia?

Działania Sieci można śledzić na stronie internetowej https://www.pesnetwork.eu/

{"register":{"columns":[]}}