W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Łodzi o szlakach kulturowych Europy

20.09.2023

W Łodzi rozpoczęło się dziś 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy. W inauguracji trzydniowego spotkania, poświęconego rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego, uczestniczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister Waldemar Buda na 12. Dorocznym Forum Doradczym Szlaków Kulturowych Rady Europy w Łodzi.

Inwestycje w obszarze kultury są niezwykle cenne i efektywne – to z jednej strony wzrost gospodarczy, ale także ogromna korzyść wspólnotowa. Rozwój lokalny zależy od społeczeństwa, od tego, czy jest ono innowacyjne i otwarte na wyzwania. Aby właśnie takie było, musi czerpać z kultury

– powiedział minister Waldemar Buda podczas inauguracji forum.

Tematem przewodnim 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy jest rewitalizacja dziedzictwa poprzemysłowego. To temat szczególnie istotny i aktualny we współczesnym, zmieniającym się świecie.  Dziedzictwo poprzemysłowe jest świadectwem nie tylko zmian technologicznych, ale i wielkich procesów społecznych, jakie dokonywały się i dokonują na terenie Europy.

Czym są Szlaki Kulturowe

Inicjatywa powołująca szlaki kulturowe jest jednym z najstarszych programów Rady Europy w dziedzinie kultury. Na mocy Deklaracji z Santiago de Compostela z 1987 r. pierwszym szlakiem stała się Droga św. Jakuba.

Szlaki są sieciami lokalnej współpracy promującymi wartości Rady Europy – prawa człowieka, poszanowanie różnorodności kulturowej, wzajemne zrozumienie i wymianę ponadgraniczną. Są kanałami dialogu międzykulturowego pogłębiającymi wiedzę o historii Europy i edukującymi o wspólnej tożsamości europejskiej. Tematyka szlaków ma symboliczne znaczenie dla europejskiej historii i kultury. Celem programu jest tworzenie narracji łączących różne narody europejskie w sposób umożliwiający poznawanie naszego kontynentu, a także rozwijanie zrównoważonej turystyki kulturowej przynoszącej korzyści lokalnym społecznościom.

Szlaki Kulturowe w Polsce

W celu politycznego i finansowego wzmocnienia oraz dalszego rozwoju inicjatywy szlaków kulturowych, w 2011 r. przyjęto Poszerzone Porozumienie Częściowe Rady Europy w sprawie szlaków kulturowych. W 2017 r. Polska przystąpiła do tego Porozumienia.

Obecnie, przez Polskę przebiega 17 szlaków wyróżnionych certyfikatem „Szlaku Kulturowego Rady Europy”. Odwołują się one do wspólnych doświadczeń historycznych i wartości cywilizacji europejskiej, i jednocześnie ukazują wielowymiarowe bogactwo polskiej kultury. To m. in. Europejski Szlak Ceramiki, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego czy Europejski Szlak Ogrodów Historycznych.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}