W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Iwona Michałek na Radzie Rynku Pracy: ,,Zawsze będziemy wspierać pracodawców i pracowników"

03.12.2020

Aktualna sytuacja na rynku pracy i nowe instrumenty wsparcia zawarte w tzw. Tarczy branżowej - to główne tematy dzisiejszego posiedzenia Rady Rynku Pracy, w którym udział wzięła sekretarz stanu w MRPiT Iwona Michałek.

Iwona Michałek siedzi przy stole konferencyjnym. Na twarzy ma maseczkę. Przed sobą trzyma notatki. Obok siedzą osoby z departamentów merytorycznych.

W trakcie posiedzenia dyrektor Departamentu Rynku Pracy Ewa Flaszyńska przypomniała, że "w październiku br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1%. Co ważne w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 10 proc.”.

W ramach instrumentów tarczy antykryzysowej, nadzorowanych przez ministra właściwego ds.  pracy, do końca listopada br. firmy otrzymały wsparcie na ochronę ok. 6 mln miejsc pracy. Pozwoliło to  znacznie ograniczyć skalę wpływu kryzysu na sytuację przedsiębiorstw i pracowników, a tym samym na sytuację polskich gospodarstw domowych.

Instrumenty, które funkcjonują w ramach tarcz antykryzysowych, zostaną przedłużone do czerwca 2021 r.

– powiedziała Ewa Flaszyńska. 

Podczas posiedzenia Rady Rynku Pracy przedstawiono także nowe instrumenty zawarte w tzw. Tarczy branżowej.

Jednym z nich jest jednorazowa dotacja w wysokości do 5 tys. zł przeznaczona dla mikro i małych przedsiębiorców. Będzie miała formę pomocy bezzwrotnej pod warunkiem wykonywania działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia wsparcia. Dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w określonych ustawowo branżach, które najbardziej ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa.

Kolejnym nowym wsparciem w ramach tzw. tarczy branżowej jest dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Dofinansowanie wynosi 2000 zł miesięcznie na pracownika w przeliczeniu na pełny etat i przysługuje maksymalnie na okres 3 miesięcy.

Dotychczas podjęte działania służące wsparciu polskiej gospodarki już przynoszą konkretne efekty. Pomimo szeregu ograniczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, pozwoliły ochronić wiele miejsc pracy i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstw 

- podkreśliła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

-------------------------------------------------------------

Rada Rynku Pracy to organ opiniodawczo-doradczy ministra właściwego ds. pracy. Jej głównym celem jest włączenie partnerów rynku pracy w proces zarządzania środkami Funduszu Pracy, programowanie i monitorowanie polityki rynku pracy na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}