W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Iwona Michałek z wizytą na Podkarpaciu

05.08.2021

Projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia i ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców był tematem dzisiejszych rozmów sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Iwony Michałek z przedstawicielami podkarpackich urzędów pracy.

Wiceminister Iwona Michałek z wizytą na Podkarpaciu

Podczas spotkania mówiono o metodach i narzędziach do efektywniejszego powrotu bezrobotnych na rynek pracy, o wsparciu dla osób chcących się przekwalifikować, biernych zawodowo, a także pracodawców poszukujących pracowników.

Poruszono również kwestię usprawnień przy zatrudniania cudzoziemców.

Projektowane zmiany mają uwzględnić aktualne potrzeby na rynku pracy oraz przygotować publiczne służby zatrudnienia na wyzwania, jakie czekają je w przyszłości

- mówiła w Krośnie Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Kluczowym zagadnieniem wymagającym unowocześnienia publicznych służb zatrudnienia jest także ustanowienie zasad przyjmowania cudzoziemców na rynek pracy. W nadchodzących latach popyt na pracowników z zagranicy będzie coraz większy. Od możliwości jego zaspokojenia będzie zależeć sprawna realizacja inwestycji przewidzianych w Krajowym Programie Odbudowy oraz Polskim Ładzie. Aktualnie pracodawcy mierzą się jednak m.in. ze złożonym systemem instytucjonalnym oraz niepewnością co do czasu wydania decyzji. Z tego względu usprawnienie legalizacji pracy cudzoziemców jest jednym z priorytetów reformy rynku pracy.

Reforma rynku pracy jest niezbędna, aby dostosować ofertę do aktualnej sytuacji na rynku pracy, a także zwiększyć zasięg oferowanych usług dla  wszystkich  potrzebujących wsparcia– zarówno Polaków,  jak i cudzoziemców

- powiedziała Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

I dodała:

Projektowane rozwiązania są kompleksowe, przewidują optymalizację form wsparcia i zmiany organizacyjne urzędów pracy, w tym utworzenie Centrów Wspierania Zatrudnienia.

Na polską gospodarkę i rynek pracy wpływa obecna sytuacja epidemiczna, a także zmiany wynikające z przyśpieszonej zielonej i cyfrowej transformacji gospodarek światowych. Aby  sprostać tym wyzwaniom niezbędne są nowoczesne, sprawnie funkcjonujące urzędy pracy, wsparcie dla szerszego niż dziś grona osób, niezależnie od ich statusu na rynku pracy. Potrzebna jest także  głębsza współpraca z pracodawcami w celu niwelowania niedoborów na rynku pracy. Kluczowym elementem projektowanych zmian jest wszechstronna cyfryzacja funkcjonowania urzędów pracy i świadczonych w nich usług. Reforma zakłada automatyzację części procesów oraz maksymalne wykorzystywanie potencjału nowych technologii w pracy z klientami urzędów pracy.

Więcej o planowanej reformie rynku pracy przeczytaj na naszej stronie - kliknij w link.

Więcej o planowanym projekcie ustawy dotyczącym zatrudniania cudzoziemców przeczytaj na naszej stronie - kliknij w link.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}