W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jacek Tomczak spotkał się z brytyjskim ministrem ds. polityki handlowej Gregiem Handsem

26.01.2024

Współpraca gospodarcza, dostęp polskich firm do brytyjskiego rynku, reforma Światowej Organizacji Handlu oraz odbudowa Ukrainy – to główne zagadnienia poruszane podczas rozmowy wiceministra Jacka Tomczaka z ministrem ds. polityki handlowej Wielkiej Brytanii Gregiem Handsem.

Wiceminister Jacek Tomczak spotkał się brytyjskim ministrem ds. polityki handlowej Gregiem Handsem

Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. W 2022 r. powróciła na 3. pozycję (po spadku na 4. w 2021 r.) w polskim eksporcie (za Niemcami i Czechami) i zajęła 9. miejsce (16. w 2021 r.) w polskim imporcie. Liczmy na dalszą dynamiczną współpracę

– powiedział wiceszef MRiT. 

Oprócz zagadnień związanych ze współpracą handlową i inwestycyjną, w trakcie spotkania rozmawiano też m.in. o realizacji umowy Trade and Cooperation Agreement (TCA) między Unią Europejską a Wielką Brytanią, reformie Światowej Organizacji Handlu, organizacji Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu, Handlu i Inwestycji oraz o odbudowie Ukrainy. 

Polski rząd jest zainteresowany reformą WTO, w tym reformą i przywróceniem systemu rozstrzygania sporów oraz uruchomieniem programu prac w zakresie subsydiów przemysłowych. Mamy nadzieję, że grupa krajów o podobnych poglądach zaangażuje się w ten temat 

– podkreślił wiceminister Tomczak.

Wzrost polsko-brytyjskiej współpracy gospodarczej

Polsko-brytyjskie towarowe obroty handlowe w 2022 r. wyniosły ponad 23,2 mld euro, co oznacza wzrost o 23% w stosunku do 2021 r. Polski eksport wyniósł ponad 16,8 mld  euro, a polski import ponad 6,4 mld euro. Dodatnie dla Polski saldo handlowe wyniosło 10,4 mld euro.

W polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii najwyższe tempo wzrostu odnotowały paliwa mineralne, smary i materiały pochodne, żywność i produkty rolne, chemikalia i produkty pokrewne oraz maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. 

Wielka Brytania plasuje się na 7. miejscu wśród inwestorów zagranicznych w Polsce. W 2022 r. inwestycje zagraniczne firm brytyjskich wyniosły 1,3 mld euro, tj. 4,4% wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) ulokowanych w Polsce we wspomnianym roku. Skumulowane polskie inwestycje bezpośrednie w Wielkiej Brytanii na koniec 2022 r. wyniosły ponad 1,5 mld euro co oznacza, że Wielka Brytania jest 4. największym odbiorcą naszych inwestycji.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}