W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kamila Król na Radzie UE ds. konkurencyjności

22.03.2023

Wiceminister Kamila Król uczestniczyła w Brukseli w posiedzeniu Rady UE ds. konkurencyjności w części „Rynek wewnętrzny i przemysł”. Uczestnicy rozmawiali m.in. o rozporządzeniu dotyczącym ekoprojektowania, ważnym z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w UE.

Wiceminister Kamila Król na Radzie UE ds. konkurencyjności. Na zdjęciu widać salę, na której obradują uczestnicy spotkania. Uczestnicy siedzą przy dużym okrągłym stole.

Celem rozporządzenia jest ograniczenie negatywnego oddziaływania produktów na środowisko i poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego, przy jednoczesnym korzystaniu z wydajnych rozwiązań cyfrowych. Wiceminister Kamila Król podziękowała Prezydencji za uwzględnienie polskich postulatów w osiągniętym kompromisie.

Dla Polski bardzo ważną kwestią było określenie sposobu liczenia śladu węglowego i wprowadzenie okresu przejściowego dla przyszłych wymogów

– powiedziała wiceminister.

Przyjęte dzisiaj podejście ogólne będzie punktem wyjścia dla dalszych negocjacji między Radą i Parlamentem Europejskim.

Dzisiejsze posiedzenie było również okazją do wypracowania dalszych działań związanych z długoterminową konkurencyjnością UE. Wiceminister Król podkreśliła konieczność pracy nad wskaźnikami monitorującymi konkurencyjność gospodarki.

W szczególności konieczne jest monitorowanie pomocy publicznej, tak aby zapewnić równe warunki prowadzenia działalności dla polskich przedsiębiorców na jednolitym rynku UE

– dodała wiceminister.

Ministrowie odbyli również debatę na temat projektu w sprawie surowców krytycznych. Nowe rozporządzenie ma zabezpieczyć unijne surowce potrzebne do zielonej i cyfrowej transformacji m.in. poprzez przyspieszenie wydawanie pozwoleń oraz lepsze finansowanie.

Wiceminister Król odniosła się do proponowanej przez Komisję listy surowców o znaczeniu strategicznym oraz sposobu wyłaniania projektów strategicznych. Zwróciła przy tym uwagę na konieczność zachowania równych warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych na Jednolitym Rynku i uwzględnienie indywidualnych uwarunkowań geologicznych, możliwości finansowych i potrzeb przemysłowych państw członkowskich. Podkreśliła również potrzebę działań zwiększających akceptację społeczną dla projektów geologicznych, w szczególności włączenie społeczności lokalnych w realizowane na ich terenie projekty.

Chcemy, aby z nowych przepisów mogło faktycznie skorzystać każde państwo członkowskie według zidentyfikowanych przez nie potrzeb strategicznych. Nowe rozporządzenie powinno wspierać nasze działania w zakresie geologii i górnictwa, które realizowane są w ramach celów unijnych. Dla Polski oznaczałoby to m.in. dodanie węgla koksującego do listy surowców strategicznych, o co zabiegamy

– podkreśliła wiceminister Król.

Komisja Europejska przedstawiła także informację nt. Aktu ws. przemysłu zeroemisyjnego (Net-Zero Industry Act). Ministrowie odnosili się w dyskusji przede wszystkim do technologii objętych projektem rozporządzenia.

Dla Polski zasadniczą sprawą jest zachowanie neutralności technologicznej w odniesieniu do technologii objętych aktem, a także by proponowane rozwiązania nie wpłynęły negatywnie na integralność jednolitego rynku

– zaznaczyła wiceminister.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}