W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Krzysztof Kukucki na Europejskim Kongresie Mieszkaniowym

05.03.2024

„Niedrogie, przyzwoite i zrównoważone mieszkania dla wszystkich” – to hasło wspólnej deklaracji ministrów odpowiedzialnych za mieszkalnictwo państw Unii Europejskiej. W Liege zakończył się Europejski Kongres Mieszkaniowy, zorganizowany przez belgijską prezydencję.

Wiceminister Krzysztof Kukucki podczas konferencji ministrów mieszkalnictwa państw Unii Europejskiej

Przez lata wmawiano nam, że budownictwo społeczne jest zbędne, że mechanizmy rynkowe są w stanie je zastąpić i „wystarczy nie przeszkadzać deweloperom”. Dziś wiemy, że to nieprawda. Nowy polski rząd będzie walczył, również na poziomie europejskim, z tym paradygmatem prymatu budownictwa rynkowego nad społecznym. Bez silnego sektora budownictwa społecznego nie jesteśmy w stanie zbudować gospodarki zdrowej i konkurencyjnej, ale zarazem wrażliwej na człowieka i jego potrzeby

– powiedział wiceminister Krzysztof Kukucki, który przewodniczył polskiej delegacji.

Konferencja w belgijskim mieście Liege składała się z dwóch sesji roboczych: „Nowy paradygmat mieszkaniowy” oraz „Nowa oferta inwestycji mieszkaniowych”. Obie były głównie poświęcone sposobom finansowania budownictwa społecznego.
 

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracujemy nad dwoma ustawami, które na nowo rozruszają budowę mieszkań społecznych w Polsce

– poinformował wiceminister Kukucki.

Wspólna deklaracja

Dwudniowy Kongres zakończył się przyjęciem wspólnej deklaracji. Ministrowie państw UE odpowiedzialni za mieszkalnictwo zobowiązują się w niej do rozwoju polityk promujących dostęp do niedrogich, zrównoważonych i w dobrym standardzie mieszkań, przy współpracy między wszystkimi szczeblami państw członkowskich UE zgodnie z zasadami pomocniczości. Ma się to odbywać przez:

  • rozwój inwestycji publicznych i prywatnych oraz możliwości, jakie stwarzają fundusze Unii Europejskiej (celem zwiększenia liczby mieszkań przystępnych cenowo);
  • lepsze podejście do zarządzania czyli opracowanie całościowego, opartego na współpracy podejścia (celem przezwyciężenia wyzwań związanych z budową niedrogich mieszkań o dobrym standardzie);
  • więcej innowacji – rozwój nowych partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi (celem opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie niedrogiego budownictwa mieszkaniowego, takich jak budownictwo spółdzielcze, budownictwo socjalne i wspólnotowe oraz programy mieszkalnictwa mieszanego).

Spotkania bilateralne

Międzynarodowa konferencja była także okazją do licznych spotkań bilateralnych. Wiceminister Krzysztof Kukucki spotkał się m.in. z Klarą Geywitz minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa RFN oraz Oliverem Röpke, przewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}