W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marek Niedużak na Radzie ds. Konkurencyjności o polityce cyfrowej i przemysłowej UE

27.05.2021

Regulacje usług i rynków cyfrowych oraz aktualizacja nowej strategii przemysłowej dla Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim działania na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców były przewodnimi tematami czwartkowych obrad Rady ds. Konkurencyjności COMPET UE w Brukseli. „Dywersyfikacji dostaw surowców ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz Transformacji Cyfrowej” – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak, który reprezentował polski rząd w obradach.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak przemawiający podczas obrad Rady COMPET w Brukseli

Czwartkowe posiedzenie Rady ds. Konkurencyjności odbyło się w Brukseli i było pierwszym bezpośrednim spotkaniem ministrów Unii odpowiedzialnych za rynek wewnętrzny i przemysł od czasu ogłoszenia pandemii w marcu 2021 r. Przez ponad rok obrady Rady odbywały się wyłączenie w trybie dyskusji online.

Regulacje rynku platform cyfrowych

Na forum Unii od kilku miesięcy trwają prace nad pakietem usług cyfrowych, które mają zapewnić skuteczność regulacji w stworzeniu bezpiecznego, gwarantującego równe warunki działania i przynoszącego korzyści dla wszystkich uczestników  rynku platform cyfrowych.

W Internecie najważniejszy jest użytkownik i ochrona jego praw. Dlatego dążymy do wzmocnienia jego pozycji względem dużych platform internetowych w zakresie respektowania jego prawa do wolności wypowiedzi i dostępu do informacji

– mówił w czasie spotkania wiceminister Niedużak.

Wiceszef MRPiT postulował także zwiększenie kompetencji organów krajowych w egzekwowaniu przepisów dotyczących rynku platform cyfrowych, a także wzmocnienie roli Europejskiej Rady ds. Usług Cyfrowych i Komitetu Doradczego ds. Rynków Cyfrowych.

Aktualizacja nowej strategii przemysłowej UE

5 maja br. Komisja Europejska opublikowała aktualizację strategii przemysłowej UE, w celu dostosowania jej do nowych okoliczności wynikających z kryzysu związanego z COVID-19.  

Wiceminister Niedużak podkreślił trzy priorytetowe elementy zaktualizowanej strategii:

  • wzmocnienie odporności jednolitego rynku z perspektywy MŚP, pod względem stabilności, przewidywalności oraz otwartości sektora usług dla podmiotów z innych państw członkowskich,
  • identyfikacja zależności w strategicznych obszarach, jak zdrowie lub surowce, wraz z zestawem konkretnych i odpowiedzialnych środków,
  • agenda finansowa służąca zwiększeniu inwestycji w badania i rozwój, zwłaszcza w branżach wspierających realizację zielonej i cyfrowej transformacji.

Podczas czwartkowych obrad Rady ds. Konkurencyjności ministrowie państw członkowskich skupili się na wymianie poglądów na temat zapewnienia dostępu krajom Unii do surowców krytycznych.

Polska stoi na stanowisku, że osiągnięcie bezpieczeństwa zasobów wymaga przede wszystkim działań na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców. Niewystarczające zdywersyfikowanie uzależnienia UE od dostawców zewnętrznych zagraża inwestycjom niezbędnym do skutecznego uruchomienia transformacji ekologicznej i cyfrowej

– mówił wiceminister Niedużak.

Na zakończenie obrad Komisja Europejska poinformowała ministrów państw członkowskich o głównych celach opublikowanego 5 maja br. projektu rozporządzenia w sprawie zagranicznych subsydiów zakłócających rynek wewnętrzny. Poruszono także kwestię niedawno przedstawionego wniosku KE dotyczącego rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane zasady odnośnie sztucznej inteligencji oraz komunikatw sprawie przeglądu polityki handlowej.

Rada ds. Konkurencyjności COMPET

Rada ds. Konkurencyjności odpowiada za zwiększanie konkurencyjności i wzrostu gospodarki Unii Europejskiej  w obszarach:

  • rynek wewnętrzny,
  • przemysł,
  • badania i innowacje,
  • przestrzeń kosmiczna.

W zależności od tematu dyskusji na forum Rady zbierają się ministrowie wszystkich państw członkowskich odpowiedzialni za gospodarkę, przemysł, handel, badania i innowacje oraz przestrzeń kosmiczną. W posiedzeniach uczestniczą także właściwi komisarze europejscy. Posiedzenia Rady odbywają się kilka razy w roku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}