W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca gospodarcza Polski i Litwy

18.04.2023

Dwustronna współpraca gospodarcza w obszarach innowacji, sektorów wysokich technologii i przestrzeni kosmicznej, pomoc udzielana Ukrainie czy współpraca na poziomie regionalnym i europejskim to tematy, o których rozmawiali dziś minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i minister gospodarki i innowacji Litwy Aušrinė Armonaitė.

minister rozwoju i technologii Waldemar Buda i minister gospodarki i innowacji Litwy Aušrinė Armonaitė

Współpraca dwustronna Polski i Litwy rozwija się bardzo dobrze. Dostrzegamy kilka obszarów, w których tę współpracę moglibyśmy jeszcze bardziej wzmocnić. To m. in. wymiana wiedzy w zakresie prowadzonej polityki innowacyjności i polityki technologicznej, a także współpraca naukowo-badawcza

– powiedział podczas spotkania minister Waldemar Buda.

W ostatnich latach Polska przeprowadziła wiele zmian systemowych w zakresie wsparcia innowacji. Wprowadzono nowe rozwiązania legislacyjne (m.in. tzw. ustaw o innowacyjności) oraz szereg instrumentów wsparcia innowacji finansowanych ze środków publicznych. Istotne znaczenie dla promowania innowacji miały również reformy dotyczące m.in. prawa gospodarczego (Konstytucja Biznesu). Podkreślono, że Polska jest otwarta na wymianę doświadczeń i współpracę z Litwą w tym obszarze.

Podczas spotkania rozmawiano także o sektorze biotechnologii, który jest jednym z liderów w tworzeniu innowacji.

Rynek polskich przedsiębiorstw biotechnologicznych jest prężnie rozwijającym się segmentem gospodarki. Widać to na podstawie stale rosnących nakładów na działalność badawczo- rozwojową. W 2016 r. nakłady na działalność B+R w sektorze biotechnologii wynosiły 761 mln zł. W 2020 r. było to już ponad 1,2 mld zł

– podkreślił minister Buda.

Wzajemna wymiana handlowa

Wzajemne obroty handlowe Polski i Litwy dynamicznie rosną. W ubiegłym roku osiągnęły wartość prawie 10 mld euro, przy wzroście 25% po stronie eksportu Polski i o 83% po stronie importu. Nadwyżka dla Polski wynosiła w tym okresie 2,2 mld euro. W ciągu ostatnich 5 lat wzajemne obroty uległy podwojeniu.

Polska należy do najważniejszych partnerów handlowych Litwy. W 2022 r. była drugim największym dostawcą na Litwę, z udziałem w imporcie Litwy wynoszącym 11,7% i także drugim rynkiem eksportowym Litwy, z udziałem 9%.

{"register":{"columns":[]}}