W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenia

Prezentacja raportu Banku Światowego

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji mającej na celu prezentację raportu Banku Światowego na temat gospodarki o obiegu zamkniętym pod tytułem „Squaring the Circle: Policies from Europe’s Circular Economy Transition”. Wydarzenie odbędzie się 26 czerwca 2023 r. o godz. 9:30 w sali konferencyjnej ABC w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00. Spotkanie potrwa do ok. godziny 11.30.

Szczegóły w załączonym oficjalnym zaproszeniu.

Podsumowanie konferencji

Szanowni Państwo,

26 czerwca 2023 r. odbyła się konferencja Ministerstwa Rozwoju i Technologii, instytutu Innowo oraz Banku Światowego dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym („GOZ”).

Głównym punktem programu była prezentacja raportu Banku Światowego Rozwiązać kwadraturę koła: Wybór polityk na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie” oraz planowanego raportu „Analiza diagnostyczna działań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce”. W opublikowanym raporcie przeanalizowano doświadczenia Unii Europejskiej w realizacji programu gospodarki o obiegu zamkniętym, aby wyciągnąć wnioski, które mogą przynieść korzyści krajom w Europie i poza jej granicami. Jest to pierwszy kompleksowy raport Banku Światowego, który zawiera ocenę problemu i proponuje rozwiązania mające na celu oddzielenie wzrostu od konsumpcji materiałów.

Pan Przemysław Sobański, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, podziękował za dobrą, wspólną pracę różnych podmiotów pod przewodnictwem Banku Światowego na rzecz opracowania cennej publikacji w zakresie transformacji gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego. Podkreślił, że na drodze do transformacji gospodarczej w kierunku modelu GOZ należy pamiętać, że gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej różnią się od siebie, w związku z czym nie istnieje jeden właściwy model transformacji w kierunku GOZ odpowiedni dla nich wszystkich. W tzw. „zielonej transformacji” to przemysł powinien odegrać kluczową rolę, tymczasem Unia nakłada na przedsiębiorców coraz więcej obostrzeń, którym coraz trudniej sprostać. Regulacje europejskie powinny zatem uwzględniać bieżącą sytuację geopolityczną, gwarantować bezpieczne i oszczędne zarządzanie dostępnymi zasobami, jak również zachować spójność przepisów i uproszczenie procedur administracyjnych. Jednocześnie niezbędne jest, aby ten nowy model rozwoju gospodarczego był realizowany na wszystkich szczeblach – począwszy od unijnego, poprzez państwa członkowskie, a skończywszy na województwach i gminach.

Pan Dyrektor podzielił się także informacjami na temat działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii w obszarze GOZ. Wspomniał o strategicznym dokumencie pn. „Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” (Mapa GOZ), który Rada Ministrów przyjęła w 2019 r. Koncepcja GOZ jest także solidnie ugruntowana w Strategii Produktywności 2020-2030, przyjętej przez Radę Ministrów w lipcu 2022 r. Jej głównym celem jest wzrost produktywności w warunkach gospodarki niskoemisyjnej, o obiegu zamkniętym i opartej na danych. Kolejnym działaniem w obszarze GOZ  jest  przyjęta w styczniu 2022 r. przez Radę Ministrów Polityka zakupowa państwa, która wskazuje kierunki działań zamawiających w obszarze zamówień publicznych, w tym wzrost liczby tzw. zielonych zamówień, czyli zamówień uwzględniających aspekty środowiskowe. Jednak ostatnie miesiące to przede wszystkim intensywne prace konsultacyjne w gronie państw członkowskich nad projektem rozporządzenia unijnego w zakresie ekoprojektowania produktów. Projekt ten tworzy ramy dla ustanawiania wymogów dot. ekoprojektu w oparciu o aspekty zrównoważonego rozwoju i cyrkulacyjności oraz obejmuje wszystkie produkty z wyłączeniem jedynie kilku sektorów. Projekt rozporządzenia w ostatnio wynegocjowanym kształcie zawiera także postulaty Polski w zakresie okresów przejściowych i liczenia śladu węglowego. Ponadto resort gospodarki nieustannie zabiega o wsparcie finansowe na działania związane z GOZ, szczególnie dla MŚP. Przykładowo w ramach kolejnej perspektywy funduszy unijnych na lata 2021-2027  ekoprojektowanie, które stanowi istotny element GOZu, będzie jednym z elementów, na które będzie można otrzymać finansowanie. W ramach polityki spójności ze środków FENG planowane jest wsparcie B+R i innowacji w zakresie transformacji sektora przedsiębiorstw w kierunku GOZ, zaś ze środków FEnIKS duży nacisk zostanie położony na rozwój sektora recyklingu jako uzupełnienie działań w Mapie GOZ. Pan Dyrektor wspomniał także, że od 2019 r. aktywnie działa Grupa Robocza (GR) ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (KIS GOZ), składająca się m.in. z przedstawicieli świata nauki i biznesu, której opiekunem jest przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Grupa wskazuje preferencyjne obszary wsparcia innowacyjnych prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych (B+R+W), związanych ze zrównoważonym zagospodarowaniem zasobów odnawialnych (woda, gleba) i nieodnawialnych (surowce mineralne: energetyczne, metaliczne, chemiczne, skalne oraz organiczne).

Na konferencji byli także obecni przedstawiciele Banku Światowego na czele z Panem Marcusem Heinzem, przedstawicielem Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, który połączył się zdalnie. Głos zabrali również Pani Agnieszkę Sznyk, Prezeska Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO oraz Pan Piotr Wołejko, ekspert w Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział.

Materiały

Zaproszenie na konferencję​_26.04.2023
BŚ​_Zaproszenie​_Gospodarka​_o​_obiegu​_zamkniętym​_26​_VI​_2023​_r.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}