W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyróżniliśmy gminy ze 100% deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

21.07.2022

30 czerwca br. upłynął ustawowy termin składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do 20 lipca 2022r. złożono prawie 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Dziś minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wręczył przedstawicielom trzech gmin, w których najszybciej złożono wszystkie deklaracje, statuetki Lidera CEEB.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej MRiT dot. CEEB

Blisko 7,3 mln deklaracji złożyli właściciele i zarządcy budynków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 20 lipca br. Tak duży sukces był możliwy przede wszystkim dzięki dużej świadomości obywateli. Polacy wiedzą, jak bardzo ważna jest dobra jakość powietrza

– zaznaczył szef MRiT.

CEEB ma nam pokazywać pełen obraz źródeł ciepła wykorzystywanych w naszym kraju

– dodał minister Buda.  

Najwięcej źródeł ciepła (stan 6,5 mln na 30 czerwca br.) stanowią:

  • kotły na paliwo stałe – ponad 3,2 mln,
  • kotły gazowe – blisko 2,4 mln,
  • ogrzewanie elektryczne, bojlery elektryczne – ponad 1 mln,
  • kominki, kozy, ogrzewacze powietrza na paliwo stałe –  ok. 1 mln.

 

Konkurs

 

By zachęcić gminy do składania deklaracji i dotrzeć do jak najszerszego grona zarządców i właścicieli  budynków, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił w kwietniu konkurs. – Dziś mamy przyjemność nagrodzić trzy gminy trofeum Lidera CEEB. Jako pierwsze w ustawowym terminie miały komplet deklaracji – zaznaczył szef MRiT. To miasta Zawidów i Terespol oraz gmina Siennica Różana.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i podgrzewał emocje zarówno wśród składających deklaracje, jak i lokalnych władz czy też instytucji zajmujących się na co dzień działaniami na rzecz ochrony powietrza. Nagrodzonym gratulujemy 100% skuteczności

– dodała obecna na wydarzeniu główny inspektor nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.

 

Czym jest CEEB

 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. CEEB to ewidencja z kompleksowymi informacjami o źródłach ogrzewania budynków. Ma przyczynić się do wymiany tzw. Kopciuchów, a przez to pomóc w walce ze smogiem i poprawić jakość powietrza.

 

CEEB - co dalej?

 

1 lipca 2021 r. uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB), realizowaną w ramach prac nad Systemem ZONE – tym samym rozpoczęliśmy proces zbierania w jednej usystematyzowanej bazie danych wszystkich niezbędnych informacji dotyczących rodzajów źródeł ciepła i spalania paliw jakie znajdują się w polskich domach.

Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków.

Chcielibyśmy przeprowadzić kompleksowy audyt termomenergetyczny budynków. Dałby nam on realny obraz ich stanu technicznego, konieczności termomodernizacji

- dodał szef MRiT.

Zapewni on też możliwość zbierania dodatkowych danych dot. budynków. Organy samorządowe zyskają ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych („tzw. kopciuchów”). Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza, zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. 

Obywatele natomiast uzyskają dostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, poprawy ich komfortu i jakości życia.

 

Kolejny etap CEEB

 

Planowany termin wdrożenia etapu – I kwartał 2023 r.

W I kwartale 2023 r. obywatel otrzyma możliwość zamówienia przeglądu kominiarskiego online – wyposażymy obywateli w odpowiednie narzędzie, kolejną e-usługę.

W planach jest również przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Działania te przyczynią się to do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa

Wprowadzimy także jednolity protokół z przeglądu kominiarskiego, z ustandaryzowanymi danymi, co zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeglądów.

System ZONE będzie gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. Będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego. Zapewni również możliwość zgłoszenia tzw. kopciucha, co pozwoli organom skuteczniej reagować na incydenty.

 

Terminy

 

Właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składają deklaracje o źródłach ciepła do 30 czerwca. Mogą to zrobić przez Internet, bezpośrednio w urzędzie gminy albo wysłać pocztą. Informacje o źródłach są wymienione w formularzu. Wystarczy wybrać jedną z pozycji – np. kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe albo pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne.

Urzędnicy w gminach na wprowadzenie deklaracji papierowych do CEEB mają 6 miesięcy od ich złożenia. Tym kanałem deklaracje będą wpływać do końca roku.

Niezłożenie deklaracji do 30 czerwca grozi karą grzywny do 500 zł. Dotyczy to osób, które konsekwentnie uchylają się od złożenia deklaracji. Tzw. czynny żal w postaci szybkiego wprowadzenia deklaracji do CEEB po ustawowym terminie nie spowoduje nałożenia grzywny.

 

Liczby (na 30 czerwca br.)

 

Wśród złożonych deklaracji mamy:

  • deklaracje typu A, czyli dla budynków mieszkalnych – 6 006 230,
  • deklaracje typu B, czyli dla budynków niemieszkalnych – 471 092.

Najchętniej składano deklaracje w wersji papierowej, za pośrednictwem urzędu – 4 185 123. Deklaracji złożonych online było 2 292 199.

Najwięcej deklaracji dotyczy źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca – 6 044 803. Źródła ciepła uruchomione po 1 lipca objęły 432 519 deklaracji.

Najczęściej deklaracje składali właściciele obiektów – 5 740 906. Zarządcy złożyli ich 522 192. W przypadku 214 224 deklaracji CEEB składający nic nie zaznaczyli.

Wykorzystywane źródła ciepła:

  • Kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 3 242 237.
  • Kotły gazowe – 2 338 763.
  • Ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny – 1 026 489.
  • Kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel) – 1 024 897.
  • Kuchnie węglowe, piecokuchnie itp. – 505 394.
  • Piece kaflowe na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 419 297.
  • Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – 308 341.
  • Miejska i lokalna sieć ciepłownicza – 288 114.
  • Pompy ciepła – 209 666.
  • Kotły olejowe – 94 370.

Powyższe dane nadal się zmeniają. Deklaracji stale przybywa, wiele z nich złożonych w wersji papierowej do urzędów gmin i miast czeka jeszcze na wprowadzenie do systemu i wartości te będą przyrastać.

Materiały

prezentacja MRiT z konferencji prasowej CEEB
prezentacja​_ z konferencji prasowej​_;21​_07​_2022​_CEEB.pptx 6.74MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}