W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarząd przymusowy w spółkach Boerner

28.12.2023

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o rzekomej sprzedaży spółki Boerner Insulation przypominamy, że w spółkach Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o., decyzją ministra rozwoju i technologii, 25 lipca 2023 roku, został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy. Oba przedsiębiorstwa znajdują się na liście sankcyjnej ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obecnie trwają przygotowania do zbycia zasobów spółek.

Innovation and idea of professional leader holding lighting bulb, business people planing and analysis work on table in office, brainstorming teamwork and thinking management concept

Trwają przygotowania do przeprowadzenia publicznego procesu zbycia obu spółek. Potencjalne zbycie cieszy się dużym zainteresowaniem podmiotów z branży, jednak proces ten trwa i nie został zakończony. Zarządca nie podpisał umowy dotyczącej sprzedaży ani spółek, ani jakichkolwiek ich aktywów. Wszelkie doniesienia dot. zakończenia sprzedaży spółek wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Zarządca przymusowy jest jedynym podmiotem uprawnionym do zbywania aktywów spółek. Podejmuje on działania zgodnie z wytycznymi ministra rozwoju i technologii. Jest w stałym kontakcie
z ministerstwem. Podmioty zainteresowane nabyciem środków finansowych, funduszy lub zasobów gospodarczych spółek Boerner Insulation sp. z o.o. i Boerner Service sp. z o.o. uczestniczą w procesie sprzedaży ogłoszonym i nadzorowanym przez zarządcę przymusowego. Jest to jedyny proces, który prowadzić może do zbycia aktywów spółek, ustawowo przewidziany i nadzorowany przez ministra rozwoju i technologii. Publiczny proces zbycia spółek ma zapewnić konkurencyjność i ochronę przed wpływami rosyjskimi i białoruskimi.

Instytucja tymczasowego zarządcy przymusowego w spółkach, które zostały wpisane na listę sankcyjną prowadzoną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, funkcjonuje w Polsce od 2022 roku. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził takie rozwiązanie.

To wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, zapewnienie możliwości dalszego rozwoju firm oraz eliminacja rosyjskiego kapitału i wpływów.

Kiedy można wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy

Tymczasowy zarząd przymusowy może wprowadzić minister rozwoju i technologii do firmy wpisanej na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewniania jej działania z uwagi na konieczność utrzymania miejsc prac, świadczenia usług dla społeczeństwa lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym. Środek ten można zastosować też wtedy, gdy chodzi o ochronę interesu ekonomicznego państwa.

 

 

{"register":{"columns":[]}}