W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielone i zdrowe jutro dzięki innowacyjności Polaków

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ogłosił program „Innowacje dla cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”. Głównymi filarami inicjatywy będą konkursy tematyczne mające na celu wyłonienie najciekawszych rozwiązań wspierających innowacyjność gospodarki oraz promowanie nowych technologii i nowatorskich inicjatyw społecznych.

Polska Strefa Inwestycji - widok z góry na centrum przemysłowe

Gospodarka oparta wyłącznie na eksploatacji surowców naturalnych jest drogą donikąd i odchodzi już w przeszłość. Jeśli chcemy, by Polska nadal rozwijała się w takim tempie jak w ostatnich latach, musimy być otwarci na ekologiczne rozwiązania, nowoczesne technologie i szeroko pojętą innowacyjność. Tylko gospodarka zbudowana na takich podstawach może być konkurencyjna na arenie międzynarodowej i może się dynamicznie rozwijać

– podkreśla minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Ale nawet mając najlepiej funkcjonującą, nowoczesną gospodarkę, nie można stracić z oczu tego, co najważniejsze – człowieka i otoczenia , w którym żyje. Dlatego tak ważny jest szacunek dla środowiska naturalnego. Rozwój gospodarczy musi być jak najbardziej zrównoważony. Wspieranie takich inicjatyw i rozbudzanie kreatywności to podstawowe zadanie naszego programu

– dodał minister.

Nowe technologie w służbie człowieka

Cel inicjatywy to przede wszystkim wsparcie przedsiębiorców i innych podmiotów tworzących i wdrażających innowacyjne rozwiązania mogące przyspieszyć cyfrową, zieloną i społeczną transformację gospodarki. Nowoczesne technologie nie tylko podnoszą konkurencyjność gospodarki, lecz również  pozytywnie wpływają na rozwój wielu ważnych obszarów życia społeczno-gospodarczego – zdrowia, środowiska, edukacji oraz sportu. Program promuje odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji i innych cyfrowych rozwiązań, które są wykorzystywane do odpowiadania na wyzwania społeczne lub biznesowe. Poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań, w tym w zakresie wsparcia cyfrowej transformacji, program wspiera też ideę zrównoważonego rozwoju, promując włączenie w procesy rozwojowe wszystkich grup społecznych. Nasz projekt ma też zachęcić do poszanowanie dla środowiska naturalnego m.in. poprzez rozwój gospodarki cyrkularnej (o obiegu zamkniętym).

Dla kogo konkurs

Program MRiT skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Polski, a także studentów z innowacyjnymi pomysłami na własny biznes oraz organizacji społecznych i gospodarczych.

Trzy kategorie konkursu w trzech różnych obszarach tematycznych

Głównym celem programu jest wyłonienie najciekawszych rozwiązań innowacyjnych w trzech konkursach z zakresu:  nowych technologii, wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji oraz innowacji w wymiarze społecznym (wspierających równość i włączenie społeczne).

Kategoria „Technologia jutra”

Konkurs kierowany do przedsiębiorstw sektora MMŚP. Innowacyjne rozwiązania będzie można zgłaszać w trzech ścieżkach tematycznych:

  • czyste technologie (Clean tech) wspierające zieloną transformację gospodarki,
  • cyfrowe technologie (Digi tech) wspierające cyfrową transformację firm i podnoszące ich produktywność,
  • technologie dla poprawy dobrobytu (Tech4Well-being) w zakresie zdrowia, komfortu i jakości życia ludzi.

Kategoria „AI4US - Sztuczna inteligencja w służbie ludzi i planety”

Konkurs dla zespołów studenckich (3-5 osób) na innowacyjne pomysły na biznes z zastosowaniem sztucznej inteligencji, które wymagają współpracy, współtworzenia i współdziałania osób z różnymi kompetencjami i doświadczeniem. Propozycje powinny być skoncentrowane na innowacyjnych rozwiązaniach wpisujących się w cele zrównoważonego rozwoju (mogą to być zarówno rozwiązania w skali globalnej, jak i zmieniające życie lokalnych społeczności).

Kategoria „Lider inkluzyjnych innowacji”

Konkurs kierowany do organizacji społecznych i gospodarczych, które mają udokumentowane osiągnięcia o pozytywnym wpływie na docelową  społeczność na rzecz której działa dana organizacja, i mogą stanowić wzór do naśladowania dla innych organizacji w dziedzinie innowacji społecznych. Osiągnięcia te muszą w sposób bezpośredni odnosić się do rozwijania, wprowadzania i promowania innowacji skoncentrowanych na równości i włączeniu społecznym. Mogą to być rozwiązania, których głównym celem jest działanie na rzecz włączenia społecznego albo rozwiązania przy których projektowaniu ten aspekt odegrał znaczącą rolę.

Zasady konkursu

Konkurs jest podzielony na trzy rundy konkursowe przypadające odpowiednio na czerwiec, lipiec i sierpień 2023 r.

Nabór zgłoszeń do Konkursu zostanie uruchomiony 5 czerwca, a zakończy się 31 sierpnia 2023 r.

Chętni do wzięcia udziału powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej – w tym celu należy założyć konto i zalogować się na stronie innowacyjnewyzwania.gov.pl Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu rozpocznie się  5 czerwca br. o godzinie 12.00.

Budżet Programu to 6,3 mln zł.

Szczegółowe informacje o Programie i dokumentacja konkursowa dostępne tutaj:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/program-ministra-rozwoju-i-technologii-na-rzecz-rozwoju-i-promocji-innowacji

{"register":{"columns":[]}}