W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w programach studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości

Dziś wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie minimalnych wymogów programowych dla studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości.

Rzeczoznawcy_nieruchomosci

Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości jest jednym z kryteriów warunkujących ubieganie się o uzyskanie państwowych uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego. Rolą studiów jest zapewnienie odpowiedniego teoretycznego przygotowania kandydatów na rzeczoznawców majątkowych do wykonywania tego zawodu.

Wprowadzone zmiany mają na celu zapewnienie jak najwyższej jakości kształcenia przyszłych rzeczoznawców majątkowych, dzięki czemu zwiększy się profesjonalizm działań na rynku nieruchomości, a co za tym idzie wzrośnie jakość oferowanych usług z zakresu wyceny nieruchomości.

Oto najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją:

Wzmocnienie edukacji w obszarze procedur wyceny nieruchomości dla różnych celów

Nauczanie na studiach podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości powinno być ukierunkowane przede wszystkim na procedury szacowania nieruchomości. Z tego względu w nowelizacji postawiono większy akcent na edukację w tym obszarze, poprzez zwiększenie liczby godzin edukacyjnych dedykowanych tym zagadnieniom.

Rozszerzenie minimów o metodykę wyceny w obszarach, które dotychczas nie były objęte programem

Tematykę minimów programowych rozszerzono m.in. o metodykę wyceny w obszarach:

  • wyceny dla potrzeb ustalania odszkodowań za ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości,
  • wyceny dla celów sądowych, w tym z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego oraz na potrzeby egzekucji,
  • wyceny na potrzeby zobowiązań podatkowych.

Rozszerzenie programu o nowe zagadnienia o dużym znaczeniu dla rzeczoznawców majątkowych

Chodzi o zagadnienia związane m.in. z :

  • przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości,
  • nabywaniem nieruchomości pod drogi publiczne oraz inne inwestycje na mocy ustaw specjalnych,
  • współczesnymi systemami geoinformacyjnymi,
  • oceną stanu technicznego budynku,
  • systemami certyfikacji zrównoważonego budownictwa.

Uregulowanie kwestii trwania studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości
W rozporządzeniu wprowadzono również przepis wskazujący, że studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości powinny trwać nie krócej niż dwa semestry. Nie jest to nowa regulacja - już obecnie podmioty oferujące tego rodzaju studia zobowiązane są do ustalania programów tych studiów zgodnie z wymogami określonymi w przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce. W przepisach tych zawarta jest analogiczna norma.

Programy studiów  podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości powinny zostać dostosowane do nowych wymogów od nowego cyklu nauczania. Gwarantuje się ukończenie studiów rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zmian według dotychczas obowiązujących minimalnych wymogów programowych.

Cały tekst rozporządzenia dostępny jest pod adresem: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/903

{"register":{"columns":[]}}