W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dane GUS nt. inflacji w grudniu 2019 r. - komentarz MR

15.01.2020

Według szacunku GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły wobec listopada br. o 0,8 proc. W porównaniu z grudniem 2018 r. ceny wzrosły o 3,4 proc., wobec 2,6 proc. w listopadzie (r/r).

Grafika przedstawia napis "inflacja" na niebiesko-zielonym tle oraz fragment stuzłotowego banknotu

Dane zaprezentowane przez GUS dają pełniejszy obraz obszarów, które w największym stopniu przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki cen w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków MR była to kategoria ‘Transport’, gdzie wzrost cen wyniósł +0,5 proc. r/r (wobec spadku w listopadzie o 3,4 proc.). W grudniu przyspieszyła poza tym dynamika cen żywności (mięso wieprzowe i cukier) i napojów bezalkoholowych (cała kategoria +6,9 proc. r/r). Na listopadowym poziomie utrzymało się natomiast spadkowe tempo cen nośników energii (-1,8 proc. r/r).

W ocenie MR w styczniu roczny wskaźnik cen będzie oscylował w okolicach poziomu 3,9 proc. Choć w całym 2020 r. inflacja powinna ponownie znaleźć się w dopuszczalnym paśmie wahań NBP. W styczniu w kierunku nasilenia się presji inflacyjnej oddziaływać będą między innymi ceny w kategorii ‘Transport’. Podobnie jak to miało miejsce miesiąc wcześniej, w styczniu 2020 r. należy również oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności. Niewykluczone są jednak sezonowe spadki cen w kategorii ‘odzież i obuwie’.