W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobre dane dot. dzietności

02.09.2019

Pomimo spadającej populacji kobiet w wieku rozrodczym Polska pozostaje liderem poprawy współczynnika dzietności wśród krajów Unii Europejskiej. Ostatnie dane GUS (2018) wskazują, iż współczynnik dzietności kobiet wyniósł 1,43, utrzymując się na poziomie zbliżonym do 2017 roku (1,45). W latach 2015-2018 współczynnik ten poprawił się o 0,14 p. p. dla całej zbiorowości kobiet, zaś w przypadku kobiet zamieszkałych w miastach wzrósł aż o 0,18 p. p.

Na szarym tle hasztag analizy MPiT.

Jednocześnie utrzymuje się tendencja 30-letnia w Polsce zarówno do podwyższenia wieku narodzin pierwszego dziecka, jak i narodzin dzieci w grupie wiekowej 35-39 lat. Znamienite jest również to, iż coraz więcej dzieci rodzą kobiety z wykształceniem wyższym, w tym decydujące się na urodzenie 3 i większej liczby dzieci.

Jednocześnie obserwujemy także silny wzrost aktywności ekonomicznej kobiet (udział kobiet pracujących bądź poszukujących pracy w ogólnej liczbie kobiet w wieku produkcyjnym), a także rosnącą stopę zatrudnienia kobiet, w tym także w grupach wiekowych gdzie rosła dzietność.

Wg Eurostat w Polsce nastąpił wzrost wskaźnika dzietności kobiet w wieku rozrodczym z 1,32 w roku 2014 do 1,48 w roku 2017. Po raz ostatni wskaźnik ten znajdował się na tak wysokim poziomie w roku 1997 (1,51), a więc 20 lat wcześniej. Silny i trwały wzrost wskazuje na przełamanie negatywnego trendu spadku współczynnika obserwowanego w poprzednich latach.

Efekty wzrostu dzietności i narodzin są szczególnie dostrzegalne po odniesieniu ich do wieloletnich, wcześniejszych prognoz populacyjnych GUS z 2013 roku wskazujących na zdecydowany spadek liczby rodzących się dzieci. Za sprawą prowadzonej od 2016 roku polityki prorodzinnej, społecznej i gospodarczej liczba urodzeń rośnie, przełamując wcześniejsze negatywne scenariusze. Powyższe dane pozwalają z nadzieją spoglądać na przyszłość demograficzną i gospodarczą Polski.

{"register":{"columns":[]}}