W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobrosąsiedztwo między Polską i Białorusią

07.06.2019

Forum Dobrosąsiedztwo jest tradycyjną i najważniejszą płaszczyzną rozwoju kontaktów polskich i białoruskich przedsiębiorców. W XXII edycji wydarzenia udział wziął wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński. Na Białoruś udała się polska delegacja, której przewodniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Dobrosąsiedztwo między Polską i Białorusią
- Dobrosąsiedztwo to spotkanie sąsiadów, których łącza nie tylko wspólne doświadczenia historyczne, ale i nadzieja na bardzo dobrą współpracę w przyszłości. Białoruś i Polska maja sobie nawzajem wiele do zaoferowania, zarówno w kwestiach gospodarczych, jak i wymiany doświadczeń w budowaniu otoczenia biznesu – mówił wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii podczas otwarcia spotkania. W wydarzeniu udział wzięli także Marszałek Senatu, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Romańczuk oraz Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.


Konferencja była dobrą okazją do spotkań bilateralnych. O zacieśnianiu współpracy handlowej wiceminister Kościński rozmawiał m.in. z Ministrem Handlu i Regulacji Antymonopolowych Władimirem Kołtowiczem.

Forum Dobrosąsiedztwo w Mińsku towarzyszy wystawie BELAGRO. Białoruski tydzień rolno-spożywczy jest najważniejszym i największym wydarzeniem promującym sektor rolno-spożywczy w kraju. Na terenie wystawy są prezentowane eksponaty pokazujące współczesne osiągnięcia w zakresie budowy maszyn rolniczych, hodowli zwierząt, uprawy warzyw, rybołówstwa, hodowli roślin, nauce rolniczej, irygacji i melioracji. W wystawie BELAGRO uczestniczy 9 polskich firm.

Obroty w handlu między Polską a Białorusią stale rosną – o 18% w 2017 roku i 25% w 2018. Przedmiotem zainteresowania Białorusinów są głównie polskie urządzenia mechaniczne i elektryczne (części do dźwigów, wirówki, suszarki, filtry, kombajny zbożowe, akumulatory elektryczne), produkty pochodzenia roślinnego i przemysłu chemicznego, tworzywa sztuczne. Polacy natomiast przywożą ze wschodu produkty mineralne (oleje, gaz), płyty wiórowe i pilśniowe, produkty przemysłu chemicznego.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.06.2019 15:27 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
Pierwsza publikacja:
07.06.2019 15:27 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
{"register":{"columns":[]}}