W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Inwestycyjne Wielka Brytania – Europa Środkowa

12.06.2019

Dziś w Londynie spotkali się przedstawiciele biznesu z Europy Centralnej (CE) i Wielkiej Brytanii, by rozmawiać o zacieśnianiu współpracy inwestycyjnej. Forum otworzyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Przekonywała, że inwestowanie w Europie Środkowej jest najmądrzejszą decyzją, jaką może podjąć firma.

Przemawia minister Jadwiga Emilewicz

                

Minister podkreślała, że region CE ma dziś ogromny wpływ na rozwój całej Europy, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zmagał się z wieloma problemami.  

 – Europa Środkowa stała się jest dobrym centrum eksportu, badań i rozwoju z szybko rozwijającymi się krajowymi rynkami. Bank Światowy szacuje, że w tym roku wzrost PKB w tym regionie wyniesie prawie 4%, w Polsce prawie 5%. Ten wynik plasuje nasz kraj na drugim miejscu w Europie, na trzecim w OECD – poinformowała Jadwiga Emilewicz, która na Forum reprezentowała zarówno Polskę, jak i cały region CE.

Wskazywała, że w dzisiejszych czasach narody Europy Środkowej są jednymi z najbardziej optymistycznych na kontynencie.

Nasze zaufanie do przyszłości Unii Europejskiej jest znacznie powyżej średniej i rośnie. Nasze zaufanie do dobrobytu gospodarczego regionu jest jeszcze silniejsze – zaznaczyła.

Dodała, że kraje Europy Centralnej ze sobą współpracują.

Współpracujemy, ponieważ w nowoczesnej gospodarce, przy rosnącej cyfryzacji i automatyzacji, skala ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. Konkurujemy w przyjazny sposób, próbując stworzyć najlepsze warunki do inwestowania dla firm – zarówno MŚP, startupów jak i dużych międzynarodowych korporacji. Działamy też razem, by Europa była dla wszystkich. Chcemy dobrze funkcjonującego jednolitego rynku, na którym przedsiębiorstwa mogą angażować się bez obawy o nieuzasadniony protekcjonizm czy bariery. Jednolitego rynek cyfrowego, który pozwoli europejskim liderom technologii na rozwój i dostęp do finansowania i zdobywanie globalnych rynków.

Szefowa MPiT podkreślała, że Europa Centralna to region, który zamieszkują osoby z silnymi umiejętnościami STEM (z ang. science, technology, engineering, math), utalentowani programiści  i inżynierowie, jedni z najlepszych na świecie. Zakładanych jest coraz więcej start-upów, które stają się „jednorożcami”.

Razem stawiamy czoła cyfrowym wyzwaniom. W perspektywie globalnej docieramy do partnerów spoza Europy, do innowacyjnych gospodarek Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Uważam, że współpraca z firmami brytyjskimi na tych rynkach będzie kluczowym czynnikiem zwiększającym ich sukces.

Minister przedsiębiorczości i technologii spotkała się dziś też z wiceprezesem EBOR Jurgenem Rigterinkiem. Udzieliła też wywiadu dla programu „Digital Planet” dla radia BBC World Service. Program zajmuje się kwestiami wpływającymi na świat technologii oraz nowościami technologicznymi. Rozmowa z minister Emilewicz dotyczyła polskich technologii.

Organizatorem tegorocznej edycji Forum jest ambasada Polski w Wielkiej Brytanii we współpracy z ambasadami krajów Europy Środkowej. Jego celem jest przyciągnięcie brytyjskich inwestorów do innowacyjnych sektorów gospodarek naszego regionu. Chodzi też o zainteresowanie ich udziałem w dużych regionalnych projektach infrastrukturalnych.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.06.2019 16:55 Sandra Baniak
Pierwsza publikacja:
12.06.2019 16:46 Aleksandra Serkowska
{"register":{"columns":[]}}