W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska

31.01.2020

Sekretarz Stanu Andrzej Gut-Mostowy odczytał list minister Jadwigi Emilewicz z okazji gali nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska.

minister stoi przy mównicy, w tle statuetki nagród

Nagrody Europejskiego Klubu Biznesu Polska mają na celu popularyzację i promocję przedsiębiorców, przedsiębiorstw oraz instytucji i organizacji społecznych, których aktywność, kreatywność i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju rodzimego biznesu, gospodarki, nauki, kultury, sportu i turystyki.

Ich osiągnięcia – wielokrotnie doceniane i pożądane na całym globie – już dziś stanowią wizytówkę Polski tyleż w Unii Europejskiej, co na rynkach światowych. Doceniam również fakt, że pomysłodawcy nagród nie zapominają o wyróżnieniu – niejako z natury pozostającej w cieniu - działalności pro publico bono. Owocami swojego sukcesu warto i należy dzielić się z innymi. Szczególnie z tymi, którzy naprawdę tego potrzebują, a nierzadko nie mają nawet odwagi, aby o taką pomoc poprosić. Dobro zawsze się zwraca.

Warto o tym pamiętać także w kontekście wielu zawirowań, jakich jesteśmy świadkami we współczesnym świecie. Spowolnienie gospodarcze w strefie euro, napięcia polityczne i handlowe między regionalnymi mocarstwami takimi jak Chiny, Iran, Rosja i Stany Zjednoczone czy też zmiany klimatyczne - to tylko niektóre z nich. Towarzyszy im permanentny wyścig technologiczny w takich dziedzinach jak cyfryzacja, telekomunikacja czy automatyzacja. Wspomniane wydarzenia i zjawiska w bezpośredni lub pośredni sposób oddziałują także na sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju.

Polska gospodarka na szczęście ma się całkiem dobrze.

Jesteśmy krajem coraz lepiej zintegrowanym z rynkami zagranicznymi. Dynamika polskiego eksportu została, mimo spowolnienia u naszych głównych partnerów handlowych, w znacznej mierze utrzymana. Tylko w ciągu ostatniej dekady udział eksportu w PKB wzrósł z 33% do 47%. Fundamentem rozwoju naszego biznesu zagranicą pozostaje jednolity rynek europejski, który jest obszarem ekspansji zarówno dla drobnych przedsiębiorców stawiających swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej, jak i dla czempionów naszego przemysłu.

{"register":{"columns":[]}}