W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inflacja - komentarz do danych GUS i Eurostat

29.11.2019

Według szybkiego szacunku cen towarów i usług konsumpcyjnych GUS wskaźnik ten w listopadzie wzrósł o 0,1% w porównaniu z październikiem br. oraz o 2,6% w porównaniu z listopadem zeszłego roku. Szacunki te są zgodne z oczekiwaniami MR sprzed miesiąca. W grudniu oczekujemy nieznacznego przyspieszenia tempa wzrostu wskaźnika. Oczekiwanie zwiększonego popytu konsumpcyjnego, charakterystycznego dla okresu świątecznego, będzie sprzyjało utrzymaniu poziomu cen żywności.

Grafika przedstawia napis "inflacja" na niebiesko-zielonym tle oraz fragment stuzłotowego banknotu

Natomiast według wstępnego szacunku Eurostat wzrost wskaźnika inflacji HICP w całej strefie euro ma w listopadzie nieznacznie przyspieszyć do 1,0% (r/r) wobec 0,7% notowanych w październiku.

Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji, oczekuje się, że najwyższy wzrost cen w listopadzie zostanie odnotowany w przypadku żywności, alkoholu i tytoniu (2,0% w porównaniu z 1,5% w X), a następnie w usługach (1,9% w porównaniu z 1,5% w X). Podobnie jak przed miesiącem niewielki wzrost cen spodziewany jest w przypadku nieenergetycznych towarów przemysłowych (o 0,4% w porównaniu z 0,3% w X). Z kolei tendencja spadkowa zostanie utrzymana w pozycji energia (-3,2% w porównaniu z -3,1% w X).

Najniższych wskaźników inflacji w listopadzie br. oczekuje się w Portugalii (0,2%) oraz na Cyprze we Włoszech i Belgii (po 0,4%), z kolei najwyższych na Słowacji (o 3,2%) oraz w Niderlandach (o 2,6%).