W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja nt. danych GUS dot. wzrostu PKB w II kwartale 2018 roku

31.08.2018

Według wstępnych danych GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w II kwartale 2018 roku był wyższy o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku (niewyrównany sezonowo, w cenach średniorocznych roku poprzedniego) – w I kwartale wzrost o 5,2 proc. r/r. Wynik ten jest zgody ze wstępnym szacunkiem GUS.

Głównym źródłem wysokiego poziomu aktywności gospodarczej w Polsce pozostaje konsumpcja, która w II kwartale br. wzrosła w ujęciu rocznym o 4,8 proc. Dynamika wydatków konsumpcyjnych w skali całej gospodarki napędzana była w głównej mierze przez sektor gospodarstw domowych, którego wysoka zdolność nabywcza pozostaje pod wpływem bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy oraz umiarkowanego wzrostu cen.

Nakłady inwestycyjne w II kwartale br. wzrosły o 4,5 proc. r/r, dzięki czemu ich wkład we wzrost gospodarczy wyniósł 0,7 pkt. proc. W całym I półroczu wzrost inwestycji wyniósł 6,0 proc. vs 1,3 proc. w I półroczu 2017 roku.

Pozytywnie na wzrost gospodarczy Polski w II kwartale roku oddziaływał również popyt zagraniczny. Eksport netto (różnica między eksportem a importem) zwiększył tempo wzrostu PKB w badanym okresie o 0,5 pkt. proc.

Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym, PKB Polski w II kwartale 2018 roku wzrósł w relacji do II kwartału 2017 roku o 5,0 proc. Względem poprzedzającego kwartału wzrost PKB wyniósł 0,9 proc.

Na tle pozostałych gospodarek UE sytuacja Polski pozostaje szczególnie korzystna. Wstępne dane wskazują, że tempo wzrostu PKB Polski w II kwartale br. prawdopodobnie będzie jednym z najwyższych zarówno w regionie EŚW jak i w całej UE. W analogicznym okresie PKB Czech wzrósł realnie o 2,4 proc., Węgier o 4,4 proc., a Słowacji o 3,9 proc. r/r.

Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach ożywienie gospodarcze, przy braku znaczących zaburzeń zewnętrznych, powinno utrzymywać się na relatywnie wysokim poziomie, choć nieco niższym niż w I połowie br.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
31.08.2018 16:04 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
31.08.2018 16:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}