W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS – produkcja przemysłowa, ceny w przemyśle i budownictwie w grudniu 2019 r.

22.01.2020

grafika przedstawia napisy analizy MR, produkcja na złoto-beżowym tle oraz fragment zdjęcia procesu produkcji; widoczne są metal i iskry

Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2019 roku była o 3,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w grudniu wzrosła o 2,1 proc. W ujęciu narastającym w okresie styczeń-grudzień 2019 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 4,0 proc.

Grudniowe dane, zgodnie z oczekiwaniami MR, były znacznie lepsze od tych notowanych w listopadzie 2019 r. (+1,4 proc. r/r). W porównaniu z grudniem 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była w ubiegłym miesiącu wyższa w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 41,5 proc.), produkcji maszyn i urządzeń (o 10,0 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (o 9,9 proc.).

Spadek odnotowano m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 15,0 proc.). Dobre wyniki sektorów eksportowych sugerować mogą utrzymywanie się relatywnie silnej pozycji konkurencyjnej krajowych przedsiębiorstw w otoczeniu międzynarodowym.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu 2019 roku były wyższe niż przed rokiem o 1,0 proc. W porównaniu z listopadem br. ceny wzrosły o 0,1 proc. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast o 2,9 proc. r/r.

W styczniu 2020 r., przy relatywnie wysokiej bazie odniesienia z roku ubiegłego, oczekujemy ok. 1-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. W kierunku pozytywnego zaskoczenia oddziaływać może znacząca poprawa wskaźników koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, które w styczniu powróciły do poziomów notowanych ostatnio w pierwszej połowie 2019 r. Czynnikiem wspierającym wyniki sektora przemysłowego mogą być też sprzyjające warunki pogodowe, o ile przełożą się one pozytywnie na aktywność w branży budowlanej.

{"register":{"columns":[]}}