W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz do danych GUS i Eurostat nt. wzrostu PKB w IV kw. 2019 r.

14.02.2020

Według szybkiego szacunku GUS realny przyrost PKB polskiej gospodarki w IV kw. 2019 r. wyniósł 3,1 proc. (niewyrównany sezonowo). W ujęciu kwartał do kwartału wzrost wyniósł 0,2 proc. Szacunek ten może wskazywać na możliwą rewizję wzrostu PKB za cały 2019 r. w górę. Przypomnijmy, że według wstępnych danych GUS wzrost PKB Polski w całym 2019 r. wyniósł 4 proc.

Grafika przedstawia napis PKB, z logo Analizy MR oraz zdjęciem rozsypanych stuzłotowych banknotów
  • Według szybkiego szacunku GUS realny przyrost PKB polskiej gospodarki w IV kw. 2019 r. wyniósł 3,1 proc. (niewyrównany sezonowo).
  • W ujęciu kwartał do kwartału wzrost wyniósł 0,2 proc. Szacunek ten może wskazywać na możliwą rewizję wzrostu PKB za cały 2019 r. w górę.
  • Według wstępnych danych GUS wzrost PKB Polski w całym 2019 r. wyniósł 4 proc.

W związku z brakiem szczegółowych danych nt. struktury dynamiki PKB – poznamy ją za mniej więcej dwa tygodnie – podtrzymujemy nasze wcześniejsze szacunki wskazujące na popyt krajowy jako główne źródło wzrostu. Szczególną uwagę zwracamy na komponent inwestycyjny, gdzie wzrost o 7,8 proc. w całym 2019 r. wskazuje na blisko 7,5-proc. przyrost w samym IV kw. ub. r. Dane te dają nadzieję na podtrzymanie pozytywnych tendencji w tym obszarze również na początku 2020 r.

W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W IV kw. 2019 r. według danych Eurostat wzrost polskiego PKB wyniósł 3,5 proc. (wyrównany sezonowo) co było 4. (podobnie jak w III kw.) najlepszym wynikiem po Węgrzech (4,6 proc.), Rumunii (4,2 proc.) oraz Litwie (3,7 proc.). Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł w IV kw. ub. r. 0,9 proc. a w całej UE 1,2 proc.

Zgodnie z wczorajszą prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 r. szybciej od Polski rozwijać mają się jedynie Malta (4,0%), Rumunia (3,8%) oraz Irlandia (3,6%).