W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz minister Jadwigi Emilewicz nt. handlu zagranicznego Polski w okresie styczeń-kwiecień 2019 r.

11.06.2019

Według najnowszych danych GUS tempo wzrostu polskich obrotów towarowych znowu pozytywnie zaskoczyło. W okresie styczeń-kwiecień br., w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r., polski eksport towarów zwiększył się o 4,7% (tj. o blisko 3,4 mld EUR), do 75,6 mld EUR, a import o 2,9% (tj. o 2,1 mld EUR), osiągając 75,8 mld EUR. Notowane w pierwszych czterech miesiącach br. szybsze tempo wzrostu eksportu towarów niż ich importu, pozwoliło na ok. 8,5-krotną redukcje deficytu obrotów towarowych, do ok. 167 mln EUR.

Na szarym tle napis Dane gospodarcze. Po lewej stronie wykres kołowy.

Tak dobry wynik naszego eksportu udało się osiągnąć pomimo spowolnienia w europejskim przemyśle. Jest to również pokłosie osłabienia popytu poza strefą euro (w tym m.in. w Chinach), a także popytu wewnętrznego w samym Eurolandzie.

Interesujące jest również to, że wśród kierunków, które napędzają nasz eksport towarów znajdują się rynki, które obecnie stanowią raczej słabsze ogniwa UE, tj. Francja (wzrost o 6,2%), Wielka Brytania (wzrost o 5,6%), jak również rynki z Europy Środkowo-Wschodniej, np. Węgry (wzrost o 11,5%) i Słowacja (10,4%). Równolegle polscy eksporterzy umacniają swoją pozycję na odległych geograficznie wysokorozwiniętych rynkach, takich jak USA, Kanada czy Japonia, na których widać ostatnio dynamiczne wzrosty sprzedaży (odpowiednio o ok. 14,5%, 22% i 32% w okresie styczeń-kwiecień 2019 r.). Można to, przynajmniej do pewnego stopnia, tłumaczyć coraz większą konkurencyjnością jakościowo-cenową naszych przedsiębiorstw, a w odniesieniu do Wielkiej Brytanii dodatkowo przygotowywaniem się na ewentualny brexit.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.06.2019 16:18 Aleksandra Serkowska
Pierwsza publikacja:
11.06.2019 16:18 Aleksandra Serkowska