W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą PAIH EXPO

25.10.2018

Siedem tysięcy osób wzięło udział w PAIH EXPO – Pierwszym Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Na PGE Narodowym firmy poznały biznesowe perspektywy i ofertę wsparcia ich ekspansji na rynki całego świata. Wydarzenie zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu w partnerstwie z PKO Bankiem Polskim, PGE Polską Grupą Energetyczną oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Forum otworzyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pobudzić apetyt na eksport

Kondycja polskich firm, a co za tym idzie - krajowej gospodarki, jest bardzo dobra. Polski rynek finansowy dołączył do prestiżowego grona rynków rozwiniętych, natomiast rating kraju został podwyższony przez agencję Standard & Poor’s do poziomu ‘A-‘. Sprzyjającą koniunkturę widać także w handlu zagranicznym. W całym 2017 r. eksport urósł o blisko 9,8% r./r., a wartość sprzedanych towarów, usług oraz technologii wyniosła ponad 880 mld zł (dane GUS).

Jak się jednak okazuje, za eksport odpowiada dość niewielka grupa krajowych firm. Są to m.in. producenci pojazdów i część do nich, mebli, urządzeń cyfrowych, żywności czy leków. Patrząc na potencjał, jaki mają polskie przedsiębiorstwa, ich aktywność poza krajem jest skromna. Ponad połowa rodzimych firm nie prowadzi interesów poza Polską. Z kolei blisko jedna piąta działa w najbliższym otoczeniu, czyli w Unii Europejskiej, dokąd trafia aż 80% polskiego eksportu. Jeszcze mniej prowadzi operacje w skali globalnej ( Raport Polskie Firmy w Obliczu Wyzwań, Deutsche Bank).

"Dzisiaj musimy chcieć wychodzić na zewnątrz z coraz bardziej innowacyjnymi produktami i towarami. Dzisiaj jest ten czas i ten moment. Jako rząd i otoczenie instytucji publicznych jesteśmy do Państwa dyspozycji. Przygotowaliśmy instrumenty organizacyjne i finansowe po to by biec wspólnie z Państwem, aby dotrzymać Wam kroku i zachęcić do ryzyka związanego z rozszerzaniem biznesu poza Polską. Polska gospodarka bardzo tego dzisiaj potrzebuje, a jednocześnie nigdy jeszcze nie było to tak komfortowe" – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Praktyczne wsparcie i minimalizacja ryzyka

Polska Agencja Inwestycji i Handlu chce, by dla wielu rodzimych przedsiębiorców bodźcem do wyjścia w świat był udział w PAIH EXPO. PAIH postawiła zwłaszcza na praktyczny aspekt Forum.

"Zależy nam na tym, aby uzbroić polskie firmy w niezbędną wiedzę pozwalającą swobodnie poruszać się po nawet najodleglejszych regionach świata i zredukować ryzyko wejścia na nowe rynki. Pod tym kątem polski rząd przebudował system wsparcia ekspansji zagranicznej krajowego biznesu, którego kluczowym elementem stały się Zagraniczne Biura Handlowe PAIH. To oczy i uszy rodzimych przedsiębiorców obecne tam, gdzie istnieje realna szansa na kontrakt lub pozyskanie inwestorów zagranicznych dla Polski" – tłumaczy Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

PAIH Expo przyciągnęło znaczną uwagę polskich firm. Byli wśród nich zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, ale także duże krajowe firmy, ciekawe nowych okazji biznesowych na całym świecie. Do dyspozycji polskich firm organizatorzy oddali 12 pawilonów geograficznych, gdzie przez cały dzień trwały intensywne warsztaty. Poprowadziło je 54 kierowników Zagranicznych Biur Handlowych PAIH. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in. jak skutecznie robić interesy w sektorze medycznym czy biotechnologicznym w Arabii Saudyjskiej, Indiach, USA czy Wietnamie. Poznali odpowiedź na pytanie dlaczego warto eksportować podzespoły motoryzacyjne do Meksyku, Chile, Kenii czy na Litwę. Usłyszeli też o perspektywach dla polskich firm informatycznych w Singapurze, Dolinie Krzemowej, Kanadzie, Indonezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nigerii czy Korei Południowej. Szefowie Biur Handlowych PAIH oraz zaproszeni eksperci zewnętrzni doradzali także indywidualnie,Każdy przedsiębiorca mógł również umówić się na sesje B2B z przedstawicielami: polskich instytucji pro-rozwojowych, regionalnych i zagranicznych agencji inwestycyjnych, izb handlowych i ambasad oraz banków takich jak BGK i PKO BP.

Rozmawiajmy o inwestycjach

PAIH EXPO to nie tylko warsztaty dla polskich eksporterów. Uczestnicy wydarzenia mogli odwiedzić pawilon Inwestycyjny i spotkać się w nim z inwestorami, którzy wybrali Polskę jako miejsce rozwoju biznesu. Gości PAIH mogli wziąć udział w debatach inwestycyjnych na temat atutów Polski w obliczu rewolucji e-mobility w branży motoryzacyjnej, pozycji kraju na mapie inicjatyw badawczo-rozwojowych, finansowych i w segmencie usług nowoczesnych BSS, czy podyskutować o innowacjach w sektorze energetycznym w Polsce i na świecie.

"Dostaliście Państwo niepowtarzalną okazję, by móc czerpać inspiracje biznesowe od największych inwestorów obecnych w Polsce. Od początku 2016 r. przyciągnęliśmy 679 inwestycji. Pawilon to też przestrzeń do rozmów nt. inwestycji w kraju. Od początku 2017 r. wzrost inwestycji w Polsce przyspiesza, również dzięki przedsięwzięciom firm prywatnych. Ustawa zmieniająca działanie Specjalnych Stref Ekonomicznych umożliwia w większym stopniu inwestowanie w kraju naszym MŚP" – podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który zainaugurował działalność pawilonu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.10.2018 18:39 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
25.10.2018 18:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}