W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska polityka gospodarcza na wspólnym kursie z Komisją Europejską

23.11.2018

O Semestrze Europejskim, czyli priorytetach gospodarczych UE a więc między innymi o dobrze skalibrowanej polityce inwestycyjnej oraz wadze inwestowania w infrastrukturę niskoemisyjną i umiejętności, pozwalające na swobodne odnajdywanie się w gospodarce opartej na innowacji rozmawiała dziś w Warszawie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz z Valdisem Dombrovskisem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

W bezpośrednim tle dzisiejszego spotkania polskiej minister odpowiadającej za sprawy gospodarcze z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej znalazł się nowy cykl Semestru Europejskiego. Prace Semestru Europejskiego rozpoczęły się w tym tygodniu ogłoszeniem przez Komisję Europejską pakietu zarządzania gospodarczego, w celu zapewniania spójności polityk gospodarczych w Unii Europejskiej. Pakiet zawiera przede wszystkim roczną analizę wzrostu gospodarczego, która wyznacza priorytety gospodarcze UE na najbliższy rok, co jest zarazem punktem odniesienia dla rozmów o kierunkach rozwoju polityk gospodarczych państw członkowskich.

Semestr Europejski to mechanizm wspólnotowy służący koordynacji krajowych polityk gospodarczych. Składa się z etapu polegającego na przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich krajowych planów dotyczących budżetu, reform makroekonomicznych i strukturalnych. W drugim zaś etapie Semestru Komisja Europejska przedstawia rządom państw UE rekomendacje w zakresie kierunków polityki gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy.

Z zadaniem omówienia przyjętych przez KE priorytetów gospodarczych a także postępów we wdrażaniu zaleceń Rady UE z lipca br. (tzw. Country specific recommendations) przyjechał wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis do Warszawy.

Roczna Analiza Wzrostu Gospodarczego w 2019 roku przewiduje oparcie polityk gospodarczych na trzech filarach:

  • pobudzaniu inwestycji,
  • przeprowadzaniu reform strukturalnych,
  • zapewnieniu odpowiedzialnych finansów publicznych.
"Cieszy nas fakt, że podejście Komisji Europejskiej jest w pełni zgodne z priorytetami polityki gospodarczej kreowanej przez nasz rząd. Spójność rządowych działań na rzecz rozwoju gospodarczego potwierdza także niedawno ogłoszona przez Komisję Europejską podwyższona prognoza wzrostu gospodarczego dla Polski"– powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

2018 rok był rokiem nie znajdującym precedensu pod względem tempa i spektrum wprowadzania reform otoczenia gospodarczego. W przygotowanych w Polsce reformach ze szczególną intensywnością zostały odzwierciedlone zalecenia Rady UE związane z wdrażaniem polityki przyjaznej innowacyjności.

Przypomnijmy, że rok 2018 przyniósł kompleksową reformę systemu szkolnictwa wyższego, dzięki której współpraca biznesu z światem akademickim zyskuje sprzyjające warunki do rozwoju. Przyjęta została także nowelizacja ordynacji podatkowej, za sprawą której dochody z szeroko rozumianej własności intelektualnej będą opodatkowane obniżoną stawką VAT. Impetu nabiera działanie ustaw o innowacyjności (gwarantują przedsiębiorcą mechanizm odliczania kosztów związane z wydatkami na badanie i rozwój), czego dowodzą niedawne badania wskazujące dwukrotny wzrost przedsiębiorców decydujących się na wydatki na badania i rozwój. Wreszcie przemodelowany został system działania specjalnych stref ekonomicznych na taki, w którym premiowane w dostępie do ulg podatkowych są inwestycje bazujące na innowacyjności oraz działaniach w sferze badawczo-rozwojowej.

"Chcemy wzmacniać kurs przeobrażania polskiej rzeczywistości gospodarczej w kierunku konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Przyjęliśmy proaktywne podejście do Semestru Eurpejskiego 2019, dlatego wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju przeprowadzamy pogłębioną analizę potrzeb inwestycyjnych. Liczymy na pogłębiony dialog z KE na temat potrzeb inwestycyjnych, możliwych do sfinansowania ze środków unijnych, a także wysokość budżetu polityki spójności. Obecnie zaproponowane cięcia utrudniają, szczególnie najsłabszym regionom Polski, doganianie najwyżej rozwiniętych obszarów UE "– dodała minister Emilewicz.

Bieżący cykl Semestru Europejskie będzie w znacznej mierze powiązany z negocjacjami przyszłej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.11.2018 14:13 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
23.11.2018 14:13 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}