W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2019 roku – komentarz MPiT do danych GUS

Według wstępnych danych GUS, w czerwcu br. produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7 proc. r/r. Wynik jest niższy od oczekiwań. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja była wyższa o 4,7 proc. (r/r), co wskazuje, że decydujące w tym miesiącu były czynniki pozaekonomiczne. Dodatkowo należy uwzględnić wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 24,7 proc. W kolejnych miesiącach spodziewamy się przyspieszenia produkcji, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku.

Dane gospodarcze

W czerwcu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, spadek produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową budynków (1,8 proc.) oraz robotami budowlanymi głównie związanymi z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne) - spadek o 0,6 proc. W zakresie obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja pozostała bez zmian.

W czerwcu wzrosła zarówno liczba mieszkań oddanych do użytkowania (24,7 proc. r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (33,3 proc. r/r). Szacuje się, że na koniec czerwca 2019 r. w budowie pozostawało 816,4 tys. mieszkań, czyli o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Na historycznie wysokim poziomie (421 tys.) w czerwcu utrzymywało się natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw budowlanych. Oznacza to, że w stosunku do czerwca ub. roku w sektorze budowlanym powstało ok. 18 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania przeciętne zatrudnienie w branży w całym 2017 r. wyniosło 387 tys., a w 2018 r. 407 tys.

W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. produkcja wzrosła o 6,6 proc. (wobec 23,7 proc. przed rokiem). Największy wzrost wystąpił w zakresie robót specjalistycznych (8,5 proc.). Przedsiębiorstwa zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej odnotowały wzrost o 7,5 proc. oraz budową budynków o 4,2 proc.

W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do czerwca i maja. Utrzymują się pozytywne choć niższe oceny bieżącego portfela zamówień krajowych i zagranicznych, a przedsiębiorstwa budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych jest częściej niż w ostatnich 2 miesiącach, oceniane jako niewystarczające.

W lipcu oczekujemy wzrostu produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 10 proc.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.07.2019 14:12 Martyna Krawczonek
Pierwsza publikacja:
23.07.2019 14:12 Martyna Krawczonek
{"register":{"columns":[]}}