W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Polska areną debaty o nowej jakości dyplomacji ekonomicznej

09.09.2019

Ponad 1000 osób bierze udział w Szczycie Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Na zaproszenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do Warszawy przyjechali przedstawiciele rządów, samorządów, biznesu i nauki z całego świata. Rozmawiają o nowej jakości dyplomacji ekonomicznej. Dyplomacji, w której pierwszoplanową rolę odgrywają samorządowcy, liderzy opinii, naukowcy oraz przedsiębiorcy. Dlatego hasłem Szczytu jest „Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności”.

Podpisanie European Clusters Alliance
– Dyplomacja samorządowa oraz dyplomacja gospodarcza wnoszą ogromną wartość dodaną do stosunków międzynarodowych. Uzupełniają politykę zagraniczną państwa i czyni ją jeszcze bardziej skuteczną – zaznacza minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. – Przez ostatnie lata Polska zreformowała dyplomację gospodarczą. Zmiany następują też na odcinku dyplomacji samorządowej – dodaje.

Wiceszef MPiT i inicjator wydarzenia, Marcin Ociepa zaznacza, że Polska stawia na regionalny wymiar działań dyplomatycznych.

– W centrum skutecznej dyplomacji ekonomicznej powinien stać jej wymiar regionalny. To w nim istnieje duży, ale nie w pełni wykorzystany potencjał dla kształtowania pozycji państw na świecie. Szczytem chcemy pokazać, że jedyną szansą na zwiększenie efektywności oraz skuteczności dyplomacji ekonomicznej, jest rozwijanie jej wymiaru regionalnego.

Idea Szczytu

Jeszcze do niedawna znaczenie polityki ekonomicznej państw na arenie międzynarodowej było umniejszane. Przez to podważana była zasadność istnienia i prowadzenia dyplomacji ekonomicznej. Dziś podejście to uległo zmianie.

Współpraca regionalna jest jednym z ważniejszych narzędzi służących realizacji celów dyplomacji ekonomicznej. W ostatnich 25 latach wzrosła międzynarodowa aktywność samorządów, a zagraniczne kontakty władz lokalnych zyskały miano dyplomacji samorządowej i regionalnej. Stały się częścią dyplomacji publicznej. Na tym polu Polska ma sukcesy m.in. jako inicjator nowego instrumentu współpracy terytorialnej – Europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej. Dlatego nasz kraj jest dobrym miejscem do wyznaczania kierunków i trendów dyplomacji ekonomicznej.

Chcemy też docenić potencjał regionów we wzmacnianiu renomy gospodarek narodowych oraz budowaniu wielowymiarowych więzi biznesowych i ekonomicznych, naukowych i społecznych.  Zależy nam, by podczas Szczytu zostały wypracowane rozwiązania, dzięki którym poprzez dyplomację samorządową i ekonomiczną, będzie można wzmocnić promocję danego kraju, a tym samym jego konkurencyjność i atrakcyjność.

– W świecie narastających napięć, ponadpaństwowych zagrożeń oraz niepewności, należy zastanowić się nad nowymi zadaniami dla dyplomacji regionalnej i gospodarczej. Jestem przekonana, że Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej nie tylko uświadomi korzyści płynące z regionalnej i gospodarczej współpracy zagranicznej, ale pozwoli zdefiniować zadania na najbliższą przyszłość – zaznacza Jadwiga Emilewicz.

 

European Clusters Alliance

Wydarzeniem towarzyszącym jest V Kongres Klastrów Polskich „Dla siebie, czy dla innych?”. Akcentem podkreślającym nowy sposób myślenia o prowadzeniu dyplomacji ekonomicznej, jest zawiązanie sojuszu europejskich krajowych organizacji klastrowych – European Clusters Alliance (ECA).

Łączą one swoje siły po to, aby mówić silniejszy głosem na forum europejskim, co nabiera szczególnego znaczenia przy rozmowach o nowym budżecie unijnym.

Wśród sygnatariuszy porozumienia są organizacje z Bułgarii (Bulgarian Clusters Association), Francji (ALPHA RLH Cluster), Węgier (IKOSZ Hungarian National Alliance of Innovative Clusters), Łotwy (Latvian Food Competence Center), Litwy (Lithuanian Food Exporters Association), Polski (Związek Pracodawców Klastry Polskie), Rumunii (CLUSTERO) i Hiszpanii (Federación Nacional de Agrupaciones Empresariales).

– Klastry budują łańcuchy wartości zarówno regionalnie jak i branżowo. Stanowią więc doskonałą inspirację
i model do naśladowania w tym, jak prowadzić skuteczną dyplomację ekonomiczną – zauważa wiceminister Marcin Ociepa. Podkreśla, że na każdym szczeblu działań dyplomatycznych – samorządowym, naukowym czy biznesowym, konieczne jest myślenie „logiką klastrów”. – Oznacza to szukanie przekrojowych powiązań, korzystnych dla rozwoju gospodarczego. Z drugiej strony regiony i samorządy są  najbliżej przedsiębiorców, znają ich potrzeby i rozumieją ich trudności, stąd ich rola w kształtowaniu owocnej współpracy ekonomicznych jest nie do przecenienia.

Drugi dzień Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej także w dużej mierze należał do tematyki klastrowej. Dzień po podpisaniu historycznego porozumienia pomiędzy europejskimi organizacjami klastrowymi – European Cluster Alliance, mającego na celu wzmocnienie głosu europejskich klastrów na forum Unii Europejskiej, jedenaście polskich klastrów otrzymało status „Krajowego Klastra Kluczowego” (KKK). 
Status przyznawany jest w oparciu o otwarty konkurs organizowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Aby stać się organizacją klastrową o statusie krajowego klastra kluczowego, należy wpisywać się w sferę działalności o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Nadanie statusu to wyróżnienie dla funkcjonujących w Polsce klastrów.

– Udana polityka klastrowa to polityka otwartości i współpracy, a ta wymaga autentycznego współdziałania pomiędzy ministerstwami, samorządami, przy aktywnym zaangażowaniu samych środowisk klastrowych. Dlatego nie jest przypadkiem, że nadanie statusu krajowych klastrów kluczowych, odbywa się podczas Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej – konferencji łączącej różne środowiska i perspektywy – zaznacza minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Dodaje, że w dzisiejszych warunkach, konkurencyjność gospodarek jest oparta w coraz większym stopniu o badania, rozwój i innowacje (B+R+I) oraz umiejętność dynamicznej absorpcji, udziału w tworzeniu i rozwoju nowych technologii.

 

– Klastry jako stymulujące taki model działania, mają  szczególne znaczenie dla funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki tworzonemu w klastrze łańcuchowi wartości, mogą łatwiej adresować wyzwania rynku i szybciej rosnąć. 

Obecny podczas wręczenie statusów wiceminister Marcin Ociepa zauważył, że klastry to także inny horyzont myślenia – to poszukiwanie synergii i łączenia potencjałów. – I właśnie takiego myślenia potrzebujemy w Europie wobec wyzwań stawianych przez szybko rozwijające się rynki pozaeuropejskie. Dzięki naturalnie nawiązującej się współpracy przedsiębiorstw, instytucji badawczych i otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych oraz władz regionalnych w mechanizmie klastrów, wzrasta konkurencyjność gospodarek w wymiarze regionalnym i narodowym. 

Tegoroczna edycja konkursu skierowana była do klastrów, którym w 2019 roku wygasał status KKK oraz dla tych ubiegających się o jego nadanie po raz pierwszy.
Do konkursu złożono 21 wniosków. Do finałowego III etapu oceny (panelu ekspertów) przeszło 14 wniosków. Członkami Komisji Oceniającej byli przedstawiciele MPiT, MIiR i PARP oraz eksperci zewnętrzni. 
Lista klastrów, które otrzymały status KKK:
1.    Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia
2.    Klaster Zrównoważona Infrastruktura.
3.    Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
4.    Pomorski Klaster ICT Interizon.
5.    Silesia Automotive & Advanced Manufacturing
6.    Klaster Logistyczno Transportowy Północ-Południe
7.    Klaster "Polska Grupa Motoryzacyjna"
8.    Bydgoski Klaster Przemysłowy
9.    Wschodni Klaster ICT
10.   Śląski Klaster Lotniczy
11.   Klaster LifeScience Kraków 

Klastry te reprezentują ponad 1200 firm, jednostek badawczych, uczelni i IOB.

 

Informacje o Szczycie

W wydarzeniu, którego hasłem jest „Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności”, bierze udział ponad 1 tys. osób, w tym ok. 100 panelistów.

Uczestnikami są polscy i zagraniczni przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy i liderzy opinii. Nie zabrakło też przedstawicieli zróżnicowanych regionów europejskich – włoskiej Lombardii i Veneto, hiszpańskiej Galicji, francuskiego Hauts-de-France oraz gruzińskiej Adżarii, czy też aktorów dyplomacji gospodarczej w osobach wiceministrów odpowiadających za międzynarodową współpracę ekonomiczną w Niemczech, Słowacji, Czechach
i na Węgrzech.

Zaplanowano cztery sesje plenarne, 15 sesji równoległych, seminaria (z udziałem licznych reprezentantów europejskich regionów, takich jak hiszpańskie forum  „Galicja: Inwestycje, talent i innowacje” z udziałem prezydent regionu Galicji Pana Alberto Núñez Feijóo) i warsztaty.

Strona Szczytu Dyplomacji Ekonomicznej i Samorządowej

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}