W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kanał Gliwicki – wstępne wynik badań

07.09.2022

Po otrzymaniu informacji o ponownym śnięciu ryb w Kanale Gliwickim inspekcje ochrony środowiska z Opola i Katowic podjęły niezwłoczne działania wraz z innymi służbami podległymi wojewodom. Analiza próbek wody wykazała zmiany natlenienia, co wskazuje na zakwit glonów. W badanych próbkach potwierdzono dużą ilość mikroorganizmów z gatunku Prymnesium parvum czyli tzw. „złotych alg”.

Kanał Gliwicki, Woda

Śnięte ryby są na bieżąco usuwane przez służby, potwierdzono zebranie 3 ton z Kanału Gliwickiego. Prowadzony jest stały monitoring Kanału Gliwickiego oraz Kanału Kędzierzyńskiego, w dzień oraz w nocy pobierane są próbki wody. Wyniki badań wody z Kanału Gliwickiego wskazują na podwyższone wartości w zakresie przewodności elektrycznej (zasolenia). Kolejny dzień z rzędu podwyższony poziom zasolenia odnotowano w miejscowości Ujazd na Kanale Gliwickim. W czterech punktach stwierdzono podwyższony poziom tlenu rozpuszczonego, tj.: Kanał Gliwicki – most ul. Chrobrego m. Ujazd, most ul. Przyjaźni DK 40 m. Kędzierzyn-Koźle (powyżej Kanału Kędzierzyńskiego), śluza Nowa Wieś poniżej ujścia Kanału Kędzierzyńskiego i Kanał Kędzierzyński – most w Dąbrowie Leśnej. Ponadto aktualnie w Kanale Gliwickim są przekroczone również dopuszczalne parametry tlenu i pH.

Kanał Gliwicki na granicy województw śląskiego i opolskiego jest na bieżąco monitorowany przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz pracowników PGW Wody Polskie, którzy prowadzą wizje terenowe od strony wody. Służby monitorujące pozostają w bieżącym kontakcie z inspektorami WIOŚ. Inspektorzy ściśle współpracują również z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, są obecni podczas pobierania próbek wody.

Próbki wody pobrane 30.08.2022 r. przez RDOŚ Katowice zostały przebadane przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, gdzie oznaczono ilościowo Prymnesium parvum, tzw. „złote algi”.

Trwają dalsze badania laboratoryjne dla ustalenia przyczyny śnięcia ryb. Codziennie w sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim odbywają się spotkania sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}