W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jakość powietrza w Polsce jest pod kontrolą

24.08.2022

Departament Monitoringu Środowiska informuje, że na stacjach monitoringu powietrza na terenie części 5 województw odnotowane zostały podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM 10.

Kobieta przed mikrofonem obok mapy polski

Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski.

Wczoraj i dziś o sytuacji aktualnego stanu powietrza poinformowane zostały wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Miało to związek z oceną aktualnej sytuacji pogodowej. Przekroczone zostały normy ryzyka poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM 10. Wczoraj wysłany został komunikat do RCB dotyczący powiatu chełmskiego, dziś w godzinach porannych powiatu białostockiego oraz miasta Białystok, a w godzinach popołudniowych powiatu augustowskiego.

Obecnie ryzyko przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego obejmuje 5 województw: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie oraz woj. warmińsko – mazurskie.

GIOŚ monitoruje stan powietrza w Polsce w oparciu o nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną sieć stacji monitoringowych, zaś wyniki pomiarów, aktualizowane co godzinę, można sprawdzić w mobilnej aplikacji ,,Jakość powietrza w Polsce”, dostępnej zarówno na platformę IOS jak i Android. Stan powietrza w naszym kraju można również sprawdzić za pomocą europejskiego serwisu monitoringu powietrza COPERNICUS. 

Kompleksowe działania monitoringowe Inspekcja prowadzi we współpracy m.in z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwową Agencją Atomistyki.

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem Agencji, zarejestrowany, podwyższony poziom pyłu zawieszonego PM 10 nie ma związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na Ukrainie, w tym szczególnie z sytuacją na terenie Zaporskiej Elektrowni Atomowej. 

Ten epizod meteorologiczny ma związek z napływem nad Polskę mas powietrza z południowego - wschodu i powinien - zdaniem IMGW zakończyć się w niedzielę.

{"register":{"columns":[]}}