W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zasady legalnego przemieszczania opadów

26.05.2022

Informacje dotyczące zasad transgranicznego przemieszczania odpadów.

zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat
  • Główny Inspektor Ochrony Środowiska podejmuje decyzje o wydaniu zezwolenia na przywóz odpadów do Polski, bądź niewydaniu takiego zezwolenia, działając na podstawie obowiązującego wprost prawa Unii Europejskiej.
  • Zezwolenia na transgraniczne przemieszczenie odpadów wydawane są w drodze decyzji administracyjnych. Decyzja taka jest wynikiem postępowania administracyjnego. GIOŚ zasięga opinii organów ochrony środowiska, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz komendanta Państwowej Straży Pożarnej.
  • GIOŚ wydaje zezwolenia na planowany przywóz do Polski odpadów przeznaczonych do odzysku (m.in. recyklingu), kiedy w danej indywidualnej sprawie, na podstawie dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę i ww. opinii, stwierdzi, że brak jest przesłanek do wydania sprzeciwu.
  • Przesłanki do wydania sprzeciwu przez GIOŚ wobec planowanego przywozu odpadów przeznaczonych do odzysku są ściśle określone w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów.
  • Jeśli takie przesłanki do zgłoszenia sprzeciwu nie występują, GIOŚ jest zobligowany do wydania zezwolenia.
  • Odpady są przywożone do Polski m.in. w celu recyklingu jako cenne surowce do procesów przemysłowych lub też do rekultywacji terenów poeksploatacyjnych np. byłych kopalni odkrywkowych – jest to proces odzysku odpadów wskazany w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
  • Wypełnianie terenów poeksploatacyjnych niektórymi rodzajami odpadów jest zgodne z prawem i nie jest ich składowaniem. W ten sposób zastępuje się i oszczędza surowce naturalne. Jest to więc typowy odzysk odpadów i normalna praktyka stosowana w UE.
  • Do rekultywacji terenów poeksploatacyjnych przywożone są tzw. odpady obojętne tj. nie zagrażające środowisku ani zdrowiu czy życiu ludzi a więc np. gleba, kamienie. Odpady z zagranicy stanowią jedynie uzupełnienie dostaw surowców w przypadku niewystarczających ilości tego rodzaju odpadów w Polsce.
  • Przywóz odpadów do składowania jest całkowicie zabroniony i GIOŚ nigdy nie wydał żadnego zezwolenia na taki przywóz.
  • Przywóz odpadów do Polski jest objęty kontrolą w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów. 
{"register":{"columns":[]}}