W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czas na wsparcie eksportu urządzeń medycznych

07.05.2019

Ruszył akcelerator branży urządzeń medycznych - nowy projekt dla polskich przedsiębiorców, organizowany przy współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz spółek z Grupy PFR. Po sukcesach akceleratorów branży meblarskiej i modowej, czas na wsparcie dla polskich producentów sprzętu medycznego w skutecznej ekspansji na rynki zagraniczne.

Zdjęcie przedstawia stetoskop. Obok niego laptop i notes.

Akceleratory branżowe to inicjatywy, które służą zdynamizowaniu eksportu obszarów, w których polskie przedsiębiorstwa mają szansę zasłynąć na międzynarodowych rynkach.

- Akceleratory Branży Meblarskiej i Modowej odniosły sukces. Tym razem program wsparcia dedykujemy polskim małym, średnim i dużym przedsiębiorcom, produkującym urządzenia medyczne. Zarówno tym, którzy już eksportują, jak i tym, którzy dopiero planują swoją obecność na rynkach zagranicznych – mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

 

Sektor urządzeń medycznych obejmuje producentów narzędzi i przyrządów lekarskich i weterynaryjnych, sprzęt do mechanoterapii, aparaty do masażu, respiratory i maski gazowe, sprzęt i aparaty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe i aparaty rentgenowskie.

W świetle analiz PAIH szacunkowa wartość rynku producentów wyrobów medycznych w Polsce wynosi ok 2,9 mld USD. Eksport urządzeń medycznych w 2018 r. wzrósł aż o 18,9% w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnął poziom 2,2 mld euro, przy średniej dla całego eksportu na poziomie +7%. W ubiegłym roku eksport urządzeń medycznych stanowił 1% całościowego eksportu towarowego Polski.

Światowy rynek wyrobów medycznych odnotowuje obecnie stabilny wzrost. Co ważne, są na nim reprezentowani praktycznie wszyscy liczący się dostawcy sprzętu medycznego obecni w Europie. Akcelerator może dać szansę polskim producentom na jeszcze lepsze wyniki.

W Unii Europejskiej największymi odbiorcami polskich urządzeń medycznych są Niemcy, Dania, Francja i Wielka Brytania. Poza Unią polskie urządzenia medyczne cieszą się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Ukrainie.

Program Akceleratora obejmuje trzy etapy działań: 

1. Strefa Rozwiązań (17 – 18.06.2019 r.) – dwudniowe spotkanie warsztatowe, które pokaże dostępne narzędzia dla rozwoju eksportu oferowane przez Grupę PFR oraz podmioty współpracujące z Akceleratorem.

2. Strefa Dialogu (19.06 – 31.07.2019 r.) – nastawiona na kreowanie nowych rozwiązań dla eksportu. To dialog firm z administracją publiczną i ekspertami, aby wspólnie znaleźć rozwiązania dynamicznego rozwoju całego sektora.

3. Strefa B2B (19.06. – 31.07.2019 r.) – spotkanie B2B z instytucjami z Grupy PFR, mające na celu indywidualny dobór narzędzi wsparcia eksportu do potrzeb firmy. 

Zgłoszenia można przesyłać do 03.06.2019 r. poprzez stronę startup.pfr.pl.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.05.2019 15:13 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
Pierwsza publikacja:
07.05.2019 15:13 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
{"register":{"columns":[]}}