W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja 2020/2021 Krajowego Programu Reform przyjęta przez Radę Ministrów

29.04.2020

28 kwietnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła "Krajowy Program Reform na rzecz realizacji strategii Europa 2020. Aktualizacja 2020/2021", przygotowany we współpracy z resortami przez Ministerstwo Rozwoju.

Przygotowanie krajowych programów reform (KPR) wynika z cyklu zarządzania politykami gospodarczymi i społecznymi w Unii Europejskiej, zwanego Semestrem Europejskim. Zgodnie z tym cyklem, państwa członkowskie przedstawiają do 30 kwietnia każdego roku aktualizację KPR jednocześnie z aktualizacją Programu konwergencji (lub stabilności, jeśli państwo jest członkiem strefy euro). Po analizie tych dokumentów, Komisja Europejska w maju przedstawia odrębnie dla każdego państwa członkowskiego projekt zaleceń Rady UE ws. polityki budżetowej i gospodarczej  (tzw. country specific recommendations – CSR).

W poprzednich latach zasadniczym celem KPR było przedstawienie działań wspierających unijną strategię na rzecz wzrostu i zatrudnienia, określoną w dziesięcioletniej strategii „Europa 2020”, konkretyzowaną dodatkowo w wytycznych formułowanych przez Komisję i Radę Europejską na początku każdego rocznego cyklu nadzoru. W bieżącym cyklu sytuacja była odmienna. Po pierwsze, już na starcie prac nad KPR na początku bieżącego roku oczekiwano uwzględnienia w KPR działań na rzecz priorytetów nowej strategii dla UE,  zaprezentowanej w komunikacie KE pn. "Europejski Zielony Ład" z 11 grudnia 2019 r. oraz w dokumencie otwierającym nowy cykl Semestru, tj.  "Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu Gospodarczego na 2020 rok" z 17 grudnia 2019 r.

Po drugie, w trakcie prac nad KPR doszło do wybuchu pandemii COVID-19, której skutki społeczne i gospodarcze oraz reakcja na nie ze strony polityki państwa musiały znaleźć odzwierciedlenie w przygotowywanym dokumencie. W rezultacie, na ostatnim etapie prac dokument uzupełniono o odrębny rozdział poświęcony przedstawieniu działań mających na celu bezpośrednią walkę z pandemią COVID-19 i przeciwdziałanie rozszerzającym się jej skutkom ekonomicznym, zawartych w ustawach składających się na tzw. „tarczę antykryzysową”. W KPR znalazła się też bardzo wstępna, ze względu na niemający precedensu dynamiczny charakter kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię, ocena sytuacji i scenariusz makroekonomiczny na najbliższe miesiące.

Jednocześnie w KPR zachowano dorobek wcześniejszych prac nad dokumentem, zastrzegając, że realizacja zaplanowanych działań będzie uzależniona od rozwoju sytuacji w Polsce i na świecie. Harmonogramy działań oraz skutki finansowe były bowiem planowane jeszcze przed wybuchem epidemii, dlatego należy je traktować jako orientacyjne. Są to m.in. działania będące odpowiedzią na wnioski uwypuklone przez KE w "Sprawozdaniu krajowym – Polska 2020", działania na rzecz realizacji zaleceń Rady UE dla Polski z 2019 r., a także strategia inwestycyjna, w tym programy wspierające tzw. „zielone inwestycje”. Zaprezentowane działania, w założeniu wpisujące się w urzeczywistnienie nowego paradygmatu rozwoju, traktowane są jako wspierające gospodarkę w wyjściu z kryzysu COVID-19.

Ponadto, w KPR przedstawiono, przez pryzmat dostępnych danych i wskaźników, analizę stopnia realizacji przez Polskę celów – wciąż formalnie obowiązującej – strategii „Europa 2020”.   

Materiały

Krajowy Program Reform 2020/2021
KPR​_2020-2021.pdf 2.15MB
{"register":{"columns":[]}}