W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mieszkanie na Start

Program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania to pomoc w formie dopłat pokrywających część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku działań rewitalizacyjnych. Od 2021 roku programem dopłat MnS mogą zostać objęci także najemcy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekazanych gminie na własność przez inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt” (wniesionych przez nią jako wkład niepieniężny do spółki), a także najemcy, którzy wynajmują lokale mieszkalne albo budynki mieszkalne w ramach Społecznych Agencji Najmu (SAN).

Mieszkanie na Start to:

  • konkretna pomoc finansowa dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach (w tym dla ludzi młodych, rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów) w utrzymaniu wynajmowanych mieszkań przez długi czas,
  • szeroka oferta dostępnych mieszkań na wynajem na rynku komercyjnym.

Kto otrzyma dopłaty

O dopłaty może ubiegać się każda osoba fizyczna, która:

  • jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem przebywającym w Polsce na podstawie tytułu wskazanego w ustawie, np. w związku ze świadczeniem pracy,
  • jest najemcą mieszkania (objętego umową w sprawie stosowania dopłat zawartą między gminą a Bankiem Gospodarstwa Krajowego):
    • oddanego do użytkowania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą (lub spółką gminną): mieszkania nowo wybudowanego, mieszkania powstałego w wyniku przebudowy ze zmianą sposobu użytkowania albo rewitalizacji,
    • wynajmowanego w formule „lokal za grunt” (lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny jednorodzinny),
    • wynajmowanego przez społeczną agencję najmu „SAN” (lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny jednorodzinny),
    • zasiedlonego po raz pierwszy w terminie 24 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej (warunek ten nie dotyczy mieszkań wynajmowanych w formule „lokal za grunt” oraz przez społeczne agencje najmu „SAN”),
    • w przypadku którego nie upłynął jeszcze termin stosowania dopłat (20 lat od zakończenia inwestycji mieszkaniowej),
  • spełnia warunki ustawowe (dochodowe, majątkowe, związane z używaniem mieszkania), w tym:
    • osiąga względnie niższe dochody, na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup mieszkania na lokalnym rynku,
    • nie ma tytułu własności lub współwłasności innego mieszkania,
    • zamieszkuje mieszkanie objęte prawem do dopłat,
    • zawarła umowę najmu/podnajmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminną (np. spełniając wymogi wskazane przez gminę, uzasadnione lokalną sytuacją mieszkaniową) lub naboru uzupełniającego przeprowadzonego przez wynajmującego,
    • zawarła umowę najmu mieszkania wynajmowanego w formule „lokal za grunt” albo przez społeczną agencję najmu „SAN”,
    • ma zdolność czynszową, czyli jest w stanie terminowo uiszczać opłaty wynikające z umowy najmu w zakresie niepokrywanym dopłatą (warunek ten nie dotyczy najmu mieszkań wynajmowanych w formule „lokal za grunt” oraz przez społeczne agencje najmu „SAN”, a także umów podnajmu zawieranych między gminą a osobą fizyczną).

Gdzie złożyć wniosek

Wniosek złóż w urzędzie gminy. Zanim złożysz wniosek o dopłaty, musisz zawrzeć umowę najmu/podnajmu (lub umowę zobowiązującą do zawarcia umowy najmu) mieszkania, które jest inwestycją mieszkaniową zrealizowaną na podstawie umowy między inwestorem a gminą (lub spółką gminną) albo jest wynajmowane w formule „lokal za grunt” lub przez społeczną agencję najmu „SAN”.

Twoje pierwsze kroki ku dopłatom

Krok I: Zawarcie umowy najmu/podnajmu (lub umowy zobowiązującej do zawarcia umowy najmu)

Sprawdź listę gmin uczestniczących w programie dopłat MnS w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego i wybierz lokalizację mieszkania.

Skontaktuj się z wybraną gminą w sprawie możliwości najmu/podnajmu lokalu objętego prawem do dopłat lub zapoznaj się z informacjami o możliwości najmu/podnajmu takiego lokalu na stronie internetowej gminy.

Złóż wniosek o zawarcie umowy najmu/podnajmu i dokumenty potwierdzające, że Twoja rodzina (gospodarstwo domowe) spełnia warunki najmu określone przez gminę w terminie naboru organizowanego przez wybraną gminę (lub spółkę gminną). Pamiętaj, że Twój wniosek będzie podlegał ocenie punktowej.

Jeśli spełniasz warunki gminy, znajdziesz się na liście kandydatów na najemców przekazanej wynajmującemu, a w przypadku ubiegania się o umowę podnajmu – umowę podpiszesz bezpośrednio z gminą.

Jeśli spełniasz wymagania w zakresie zdolności czynszowej (minimalny dochód lub odpowiedniej wysokości kaucja), wynajmujący poinformuje Cię o warunkach, procedurze i terminie zawarcia umowy najmu (lub umowy zobowiązującej do zawarcia umowy najmu).

Ważne: wymagania w zakresie zdolności czynszowej nie dotyczą najemców zawierających umowy najmu mieszkań wynajmowanych w formule „lokal za grunt” oraz umowy najmu ze społeczną agencją najmu „SAN”, a także umów podnajmu zawieranych między gminą a osobą fizyczną).

Krok II: Ubieganie się o dopłaty do czynszu

Po zawarciu umowy najmu/podnajmu (lub umowy zobowiązującej do zawarcia umowy najmu) złóż wniosek o dopłaty w urzędzie gminy. Do wniosku dołącz:

  • kopię umowy najmu/ podnajmu (lub umowy zobowiązującej do zawarcia umowy najmu),
  • oświadczenia i zobowiązania wskazane w ustawie, w tym o liczbie osób w Twoim gospodarstwie domowym, dochodach za rok wskazany w ustawie, spełnianiu warunków majątkowych.

Pamiętaj, że gmina może Cię wezwać do przedstawienia zaświadczeń potwierdzających prawdziwość złożonych oświadczeń, a także samodzielnie ją zweryfikować.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma miesiąc na wydanie decyzji w sprawie dopłat. Zostaniesz niezwłocznie poinformowany o rozstrzygnięciu. W przypadku umów najmu informacja o decyzji zostanie także przekazana wynajmującemu.

W przypadku przyznania Ci dopłat wysokość czynszu zostanie skorygowana przez wynajmującego o wysokość miesięcznej dopłaty. Czynsz pomniejszony o dopłatę będziesz zobowiązany zapłacić bezpośrednio wynajmującemu. Dopłata zostanie natomiast przekazana przez gminę bezpośrednio na rachunek wynajmującego. Przy zachowaniu wszystkich warunków ustawowych możesz uzyskiwać dopłaty przez okres do 15 lat.

Materiały

Mieszkanie na Start wysokość dopłat IV 2023, I 2024
MnS​_wysokość​_dopłat​_IV​_2023,​_I​_2024.pdf 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}