W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa „lokal za grunt” wchodzi w życie – list minister Anny Korneckiej do samorządowców

01.04.2021

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa "lokal za grunt". Minister Anna Kornecka skierowała list do samorządowców.

Zdjęcie przedstawia list minister Anny Korneckiej skierowany do samorządów. List dotyczy ustawy "lokal za grunt"

Panie i Panowie

Wójtowie, Burmistrzowie,

Prezydenci miast

 

Szanowni Państwo,

troska o potrzeby mieszkaniowe Polaków należy do priorytetów Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pod kierownictwem wicepremiera Jarosława Gowina. Jako wiceminister odpowiedzialna m.in. właśnie za mieszkalnictwo jestem przekonana, że jedynie bliska współpraca z samorządami umożliwi naprawdę skuteczne działania w tym obszarze. Dlatego też w ścisłym dialogu z samorządowcami i ekspertami pracowaliśmy nad ustawą o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, która stanowi podstawę prawną realizacji programów Lokal za Grunt oraz Grant na Infrastrukturę. Dziś – wyrażając moją wdzięczność dla przedstawicieli władz regionalnych – z radością mogę poinformować, że nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia br.

Celem programu Lokal za Grunt jest skuteczne wsparcie samorządów gminnych w realizacji zadań przyczyniających się do zwiększenia dostępności mieszkań dla osób potrzebujących. Mechanizm jest prosty: lokale mieszkalne lub użytkowe jako częściowe rozliczenie ceny nieruchomości przekaże gminie inwestor, który nabędzie w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomość. Gmina może przeznaczyć lokale mieszkalne na mieszkania komunalne lub wnieść np. do spółki gminnej jako mieszkania na wynajem, również z opcją dojścia do własności. Lokale użytkowe gmina może natomiast wykorzystać np. pod działalność ochrony zdrowia, edukacyjną lub kulturalną – generalnie służącą ogółowi mieszkańców.

Z kolei program Grant na Infrastrukturę zwiększy dostępność infrastruktury podnoszącej jakość życia i zamieszkania członków lokalnej wspólnoty. Grant na infrastrukturę – np. na żłobek, przedszkole czy drogę – wynosi 10 proc. wartości danego przedsięwzięcia infrastrukturalnego.

Szczegółowe informacje o programach wysłaliśmy do Państwa 5 marca 2021 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zachęcam do zapoznania się z zasadami obu programów oraz do nawiązania współpracy z inwestorami na zasadzie „lokal za grunt”. Jednocześnie zapewniam, że jako Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami wielkanocnymi

Anna Kornecka                                                                        

Podsekretarz Stanu