W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą na Ukrainie

29.04.2021

Podczas swojego pobytu w stolicy Ukrainy wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z premierem Denisem Szmyhalem, a także z wicepremierem Ołeksijem Reznikovem oraz ministrem rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa Ihorem Petrashko.

Wicepremier Jarosław Gowin stoi na tle flag Polski i Ukrainy obok premiera Ukrainy Denysa Szmyhala

Ukraina jest partnerem gospodarczym Polski o strategicznym znaczeniu. Mamy wspólne wyzwania m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także cele w zakresie transformacji energetycznej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej

– powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii podczas wizyty w Kijowie.

Cieszymy  się, że na Ukrainie trwa akcja szczepień przeciw Covid-19. Polska niezmiennie zabiega, zwłaszcza na forum UE, o udzielenie Ukrainie wsparcia w sferze szczepień i zapewnienie dostaw szczepionek

– mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z premierem Denisem Szmyhalem. Zapewnił także o niesłabnącym zainteresowaniu polskich inwestorów rynkiem ukraińskim.

Wicepremier Gowin podkreślił, że pomimo występujących ograniczeń związanych z pandemią, Polska cieszy się ze stabilnych relacji gospodarczych z Ukrainą.

W obliczu wyzwań pandemii wzrasta znaczenie polsko-ukraińskiej współpracy. Świadczą o tym dobre dane o obrotach handlowych między naszymi krajami za rok 2020 – zaznaczył Jarosław Gowin. Wicepremier odniósł się także do barier w prowadzeniu biznesu, które zgłaszają polscy przedsiębiorcy inwestujący w tym kraju: – Myślę, że Ukraina mogłaby skorzystać z polskich doświadczeń w zakresie poprawy klimatu inwestycyjnego

– ocenił.

W dalszej części wizyty wicepremier Jarosław Gowin wziął wraz z ukraińskim wicepremierem Ołeksijem Reznikovem udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W ramach tego gremium działa 7 grup roboczych, zajmujących się współpracą w rolnictwie, turystyce, sektorze paliwowo-energetycznym, transporcie, informacji geoprzestrzennej, przestrzeni kosmicznej, handlu i inwestycjach oraz podkomisja ds. przemysłu obronnego.

Obecni na miejscu przedstawiciele resortów rozmawiali o szansach i możliwościach rozwoju wzajemnej współpracy, a także o pojawiających się wyzwaniach. Posiedzenie zakończyło się podpisaniem protokołu.

Posiedzenie Komisji jest dobrą okazją do zaprezentowania rozwiązań systemowych i tendencji zachodzących w gospodarkach naszych krajów. W Polsce cały czas podejmujemy aktywne działania na rzecz stworzenia efektywnych, maksymalnie korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań systemowych

– powiedział podczas posiedzenia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał na przygotowywane w MRPiT rozwiązania, takie jak Plan dla Pracy i Rozwoju, Tarcza Prawna czy nowa Polityka Przemysłowa.

Podczas rozmowy z ministrem rozwoju gospodarki, handlu i rolnictwa Ihorem Petrashko, wicepremier Jarosław Gowin podkreślał zainteresowanie polskiego biznesu inwestycjami na Ukrainie.

Chciałbym zwrócić uwagę na duże doświadczenie i potencjał polskich spółek sektora energetycznego, takich jak Orlen czy PGNiG

– podkreślił Gowin. Wyraził także zaniepokojenie sytuacją polskich inwestorów, wskazując m.in. na dużą liczbę wszczynanych postępowań dot. wprowadzenia ceł ochronnych na różne produkty oraz na problemy z przepustowością granicy czy ochroną własności intelektualnej.

Ważnym punktem wizyty było spotkanie z polskimi przedsiębiorcami inwestującymi na terenie Ukrainy, podczas którego wicepremier Jarosław Gowin podkreślił znaczenie współpracy z najbliższymi sąsiadami.

Mimo pandemii dane o handlu za 2020 r. pokazują, że w tym trudnym czasie polsko-ukraińskie obroty handlowe wzrosły o 3,4%, osiągając wartość ponad 8,9 mld USD

­– zauważył wicepremier Gowin i zapewnił o swoich staraniach na rzecz poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców na rynku ukraińskim.

Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, którzy poprzez swoją zagraniczną działalność promuję Polskę. Przyjechałem, by rozmawiać z władzami Ukrainy także o poprawie klimatu inwestycyjnego

– podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Na zakończenie wizyty wicepremier Gowin spotkał się także z przedstawicielami ukraińskich mediów, z którymi rozmawiał o sytuacji ekonomicznej naszych krajów i perspektywach dwustronnej współpracy handlowej.

Zdjęcia (10)