W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja KPA z 2017 roku dobrze oceniana

14.09.2022

Bardziej partnerskie podejście administracji do obywateli, usprawnienie postępowań administracyjnych oraz adekwatne administracyjne kary pieniężne to główne obszary zmian wprowadzone nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego z 2017 r. Rada Ministrów przyjęła ocenę działania przepisów.

Grafika przedstawia białe puzzle z luką po brakującym kawałku i znakiem paragrafu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oceniło nowelizację KPA, wchodzącą w pakiet ułatwień dla przedsiębiorców tzw. „100 zmian dla firm”. Jest to kolejna ewaluacja ex post, przeprowadzona w tym roku w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Została ona oparta m.in. na wynikach ankiety skierowanej do organów administracji publicznej. OSR ex post był też przedmiotem uzgodnień, konsultacji i opiniowania.

Ocena najważniejszych zmian

Udało się osiągnąć zakładane cele, a wdrożone przepisy co do zasady dobrze się sprawdziły. To takie rozwiązania jak m.in.:

  • poinformowanie strony o niespełnieniu warunków do uwzględnienia jej żądania przed wydaniem decyzji odmownej. Wszystkie łatwe do usunięcia braki w dokumentacji strona może uzupełnić przed wydaniem decyzji w pierwszej instancji, bez konieczności uruchomiania postępowania odwoławczego,
  • możliwość wniesienia skargi na decyzję bez zwrócenia się do organu, który ją wydał z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej. To skrócenie postępowań m.in. w zakresie spraw z wniosków o udostępnienie informacji publicznej.
  • instytucja ponaglenia na bezczynność organów oraz ponaglenia na przewlekłość postępowania generalnie. Strony postępowania często korzystają z nowego środka zaskarżenia bezczynności i przewlekłości, co świadczy o tym, że procedura jest bardziej przystępna.
  • przepisy dotyczące milczącego załatwienia sprawy oraz przepisy w zakresie postępowania uproszczonego. Rozwiały one wątpliwości pojawiające się przy stosowaniu tych procedur. Szersze wykorzystanie tych rozwiązań będzie wymagało dalszych zmian przepisów regulujących postępowanie administracyjne w poszczególnych sprawach.

W mniejszym stopniu niż zakładano stosowane są przepisy dotyczące mediacji w sprawach administracyjnych, a i ich wykorzystanie różni się w poszczególnych urzędach.

Dalsze działania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podczas oceny funkcjonowania nowelizacji KPA z 2017 r. zebrało szereg propozycji kolejnych zmian legislacyjnych. Będą one analizowane w trakcie prowadzonych w ministerstwie prac nad kolejnym pakietem uproszczeń dla przedsiębiorców, w tym związanych z funkcjonowaniem procedury administracyjnej.

Jeśli chodzi o mediacje, konieczne są działania informacyjne, tak by ujednolicić praktykę w zakresie stosowania wprowadzonych w 2017 r. przepisów.

Treść OSR ex post jest dostępna w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

Informacja na temat pozostałych OSR ex post przygotowanych w MRiT jest dostępna w zakładce Lepsze prawo.

{"register":{"columns":[]}}