W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obroty towarowe handlu zagranicznego w czerwcu oraz w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. – komentarz analityków MRiT

15.09.2021

Polski eksport towarów rośnie dziesiąty miesiąc z rzędu – w czerwcu br. był wyższy o 23,1% niż przed rokiem. Tempo wzrostu polskiego eksportu i importu nadal pozostaje dwucyfrowe. Saldo wymiany towarowej w czerwcu ponownie na plusie.

Zdjęcie ilustracyjne - kontenerowiec w porcie.

Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu 2021 r. polski eksport towarów wyniósł 23,5 mld euro, co stanowi wzrost o 23,1% w porównaniu z czerwcem 2020 r. (19,1 mld euro). Polski import wyniósł z kolei 22,9 mld euro, podczas gdy przed rokiem było to ok. 16,8 mld euro, co oznacza wzrost o 36,4% r/r. W efekcie w czerwcu 2021 r. odnotowano nadwyżkę w obrotach towarowych z zagranicą na poziomie 582,1 mln euro (w maju saldo wyniosło -23,1 mln euro).

Dynamika czerwcowego eksportu jest wyraźnie niższa niż w maju (38,8%) czy kwietniu (61,5%). Jest to spowodowane osłabieniem oddziaływania efektu niskiej bazy. Podobnie osłabła dynamika importu (w maju i kwietniu br. dynamika sięgała niemal 50% r/r)

– zauważają analitycy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tak jak w poprzednim miesiącu polski import rośnie wyraźnie szybciej niż eksport. Dane te, zdaniem analityków MRiT,  potwierdzają hipotezę mówiącą o tym, że w okresie silnego ożywienia gospodarczego mamy do czynienia z szybszą, wyprzedzającą reakcją importu względem eksportu.