W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie Porozumienia o współpracy w zakresie ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego LIFE EKOMALOPOLSKA

09.03.2020

Projekt zintegrowany LIFE EKOMALOPOLSKA o wartości około 70 mln zł po pozytywnej opinii KE może rozpocząć się w styczniu 2021 roku, a zakończy w grudniu 2030 roku. Będzie służył promocji wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawie efektywności energetycznej oraz realizacji unijnych celów w zakresie ochrony klimatu.

Za mówinicą Krzysztof Mazur, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju
  • 2 marca 2020 r. o godz. 11.00 w Auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego LIFE EKOMALOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”, współfinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE w ramach środków Unii Europejskiej oraz jego późniejszej realizacji. 
  • Projekt ma wartość  około 70 mln.

W podpisaniu porozumienia udział wzięli m.in.:

  • Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju,
  • marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski,
  • wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz,
  • członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domagała,
  • prorektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz
  • wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Czystego Powietrza Łukasz Adamkiewicz.

Obecni byli także przedstawiciele 3 miast na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza oraz 18 powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego, wadowickiego oraz wielickiego.

Partnerami zagranicznymi projektu będą Instytut ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu oraz Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus. Realizację projektu w Małopolsce wspiera również Minister Klimatu, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pełnomocnik Premiera do spraw Programu Czyste Powietrze.

Budżet Ministerstwa Rozwoju w projekcie wyniesie ok. 2,650 mln zł (w tym 60 % dofinansowanie z w ramach środków Unii Europejskiej a 30% z NFOŚiGW).  
Minister Rozwoju powoła Zespół ds. transformacji branży producentów urządzeń grzewczych.

Zadaniem Ministerstwa Rozwoju będzie również:

  • przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Inspekcji Handlowej i Nadzoru Budowlanego na obszarze wszystkich województw (tematyka szkolenia - Aktualne wymogi ekoprojektu i etykietowania w zakresie urządzeń HVAC, Karty produktu i etykiety energetyczne, Typowe uchybienia w zakresie sprzedaży kotłów na paliwa stałe i innych urządzeń HVAC, Uchwały antysmogowe i wpływ na technologie HVAC, Warunki Techniczne 2021 i wpływ na technologie HVAC w budynkach jednorodzinnych,
  • przeprowadzenie szkoleń w zakresie modułów A: „Nowe budynki okołozeronergetyczne i plus-energetyczne”, B: „Budynki termomodernizowane” i C: „Systemy hydrauliczne połączone z równoważeniem hydraulicznym” dla instalatorów i uczniów szkół technicznych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}