W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska drugim na świecie producentem silników hybrydowych Toyoty

17.12.2021

Koncern Toyota ulokował w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie. 17 grudnia 2021 r. w Wałbrzychu przy udziale wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk uruchomiona została nowa linia produkcyjna najnowszej generacji silnika zaprojektowanego w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture).

Uruchomienie lini produkcyjnej silników hybrydowych Toyota

Elektromobilność jest dziedziną, która rozwija się dynamicznie na całym świecie. Dzięki niej możemy przyczynić się do znacznej redukcji emisyjności sektora transportu oraz zwiększenia poziomu ekologii w tym sektorze. Powiększenie potencjału produkcji silników hybrydowych w Polsce to krok w stronę zrównoważonej i nowoczesnej gospodarki. Wpisuje się to w filozofię naszego rządu, dla którego od początku rozwój elektromobilności w Polsce jest jednym z priorytetów

– oceniła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

Nowe inwestycje, które wzmacniają i stabilizują polską gospodarkę

Polska stale przyciąga do siebie nowe inwestycje. Jesteśmy chętnie wybieranym krajem do inwestowania przez firmy z całego świata, reprezentujące najbardziej zaawansowane technologie i innowacyjne branże, jak np. elektromobilności, gdzie Polska należy do światowej czołówki producentów komponentów do samochodów elektrycznych (głównie baterii). Warto wspomnieć o ostatnich inwestycjach takich firm jak Northvolt o wartości 750 mln zł , która zapewni 500 nowych miejsc pracy , czy PepsiCo o wartości ponad miliarda złotych, dzięki której powstanie 254 nowych miejsc pracy.

Rozwój inwestycji na terenie całego kraju jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Dlatego  utworzono szereg instrumentów mających na celu wsparcia przedsiębiorców na każdym etapie działalności – począwszy od projektowania rozwiązań biznesowych, przez ich wdrażanie, rozliczanie, internalizację działalności, aż po wsparcie w procesach restrukturyzacji.

Toyota w Polsce

Toyota uważa technologię hybrydową za ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem.

We wrześniu 2018 roku koncern Toyota rozpoczął w Wałbrzychu produkcję pierwszego komponentu hybrydowego - elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. To był pierwszy z sześciu projektów wprowadzających polskie fabryki Toyoty na drogę ku elektromobilności. Od tego czasu Toyota w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach uruchomiła trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych, w tym produkcję silnika elektrycznego MG1 stanowiącego integralną część przekładni, oraz trzy linie silników TNGA. Dodatkowo, w przyszłym roku w Wałbrzychu planowana jest zmiana generacji przekładni hybrydowej na najnowszą - piątą, a także rozpoczęcie produkcji drugiego silnika elektrycznego pracującego w przekładni hybrydowej - MG2.

W związku z tymi projektami Toyota zatrudniła dodatkowo w Wałbrzychu ponad 300 pracowników oraz ponad 600 osób w Jelczu-Laskowicach. Obecnie całkowite zatrudnienie Toyoty w Polsce wynosi ponad 3300 pracowników. Poziom inwestycji w obu zakładach wzrósł z 4 do ponad 6 miliardów złotych a możliwości produkcyjne o 100% do 1,8 miliona podzespołów rocznie.

{"register":{"columns":[]}}