Powrót

Polska przy stole G20 - czas przekuć sukces gospodarczy w globalny wpływ

26.08.2026

Minister Finansów i Gospodarki Andrzej Domański wziął udział w premierze raportu „Droga do G20. Polskie aspiracje i perspektywy członkostwa”, przygotowanego przez Politykę Insight i Fundację PKO Banku Polskiego. Polska w 2026 roku uczestniczy na prawach pełnego członka w pracach G20 na zaproszenie amerykańskiej prezydencji. Celem jest przekucie tej obecności w aktywne współkształtowanie agendy gospodarczej oraz budowania trwałej pozycji Polski w G20.

spotkanie w przeszklonej sali Rotundy PKO z widokiem na centrum Warszawy. Na pierwszym planie siedząca tyłem widownia, na drugim - siedzący po dwóch stronach stolika min. A. Domański i rozmawiający z nim dziennikarz. W tle ścianka z logotypami Polityka Insight i Fundacja PKO z napisem Droga do G20 i zdjęciem okładki raportu

26 sierpnia 2026 roku w Warszawie odbyła się premiera raportu „Droga do G20. Polskie aspiracje i perspektywy członkostwa”, przygotowanego przez Politykę Insight i Fundację PKO Banku Polskiego. W wydarzeniu uczestniczył Minister Finansów i Gospodarki Andrzej Domański.

Raport analizuje możliwości trwałego włączenia Polski w prace G20 i wskazuje, w jaki sposób wykorzystać tegoroczne zaproszenie do budowania długofalowej pozycji Polski w jednym z najważniejszych forów współpracy największych gospodarek świata.

Przez ostatnie 37 lat Polska była przykładem jednego z największych sukcesów gospodarczych ostatnich dekad. W ciągu jednego pokolenia przeszliśmy drogę od gospodarki centralnie sterowanej, wartej około 60 miliardów dolarów, do nowoczesnej i dynamiczniej rozwijającej się gospodarki rynkowej, której wartość w ubiegłym roku przekroczyła bilion dolarów. 

 W ciągu jednego pokolenia wykonaliśmy ogromny gospodarczy skok. Dziś daje nam on miejsce przy stole, przy którym zapadają najważniejsze decyzje dla światowej gospodarki

– powiedział Minister Finansów i Gospodarki Andrzej Domański.

Polska ma argumenty, by być obecna w G20

Polska jest dziś 6. największą gospodarką Unii Europejskiej i 21. gospodarką świata pod względem nominalnego PKB. Atutami naszego kraju są szybki i stabilny wzrost, duży rynek wewnętrzny, zróżnicowana struktura gospodarki i jej odporność na występujące coraz częściej globalne kryzysy.

Polski PKB per capita uwzględniający różnice w cenach pomiędzy krajami przekroczył już 80% średniej UE, podczas gdy w momencie wejścia do Unii Europejskiej w 2004 r. wynosił nieco ponad 50%.

Polska dysponuje unikatowym doświadczeniem udanej transformacji gospodarczej. Pozwala nam to łączyć perspektywę gospodarki rozwiniętej z doświadczeniami państwa, które stosunkowo niedawno przechodziło proces głębokiej modernizacji i nadrabiania dystansu rozwojowego. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że sama historia transformacji po 1989 r. jest jedynie tłem dla naszej narracji, która uwierzytelnia nas jako merytorycznego partnera. Na pierwszym miejscu zamierzamy stawiać innowacyjność, wzrost i nowoczesną gospodarkę cyfrową.

Obecność przy stole G20 to potwierdzenie siły i skali polskiej gospodarki. Jesteśmy dziś 6. największą gospodarką UE i największą w naszym regionie. Jedziemy tam, by polski głos był silny i słyszalny w rozmowach o przyszłości światowej gospodarki – innowacjach i AI, handlu, energii i inwestycjach. To także okazja do budowania nowych partnerstw i otwierania kolejnych możliwości dla polskich firm

– podkreślił Minister Andrzej Domański.

Od obecności do wpływu

Raport Polityki Insight i Fundacji PKO Banku Polskiego wskazuje, że zaproszenie Polski do udziału w pracach G20 i szczycie liderów w Miami jest ważnym sukcesem oraz potwierdzeniem rosnącej pozycji gospodarczej kraju. Jednocześnie nasz udział powinien być traktowany jako początek długofalowego procesu budowania polskiej pozycji w G20.

Rekomendowana strategia zakłada przejście „od wkładu do obecności” – Polska powinna budować swoją pozycję poprzez konkretne propozycje, wiedzę i doświadczenie oraz tworzenie koalicji z innymi państwami. Szczególny potencjał do współpracy autorzy raportu wskazują w relacjach z państwami średniej wielkości, tzw. middle powers: m.in. Kanadą, Japonią, Koreą Południową i Australią.

Polska może jednocześnie wzmacniać głos Europy Środkowo-Wschodniej, która nie ma obecnie własnego przedstawiciela w G20.

Chcemy współtworzyć reguły, a nie być tylko ich biorcą

– zaznaczył Minister Domański.

Polski głos: wzrost, inwestycje i odporność

Polska chce wnosić do dyskusji G20 własne doświadczenia i rozwiązania. Jednym z najważniejszych elementów polskiego przekazu jest wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach, produktywności i przedsiębiorczości.

Polska realizuje szeroki program deregulacji, ograniczania barier biurokratycznych i fragmentacji regulacyjnej, cyfryzuje usługi publiczne oraz rozwija krajowy rynek kapitałowy. Celem jest stworzenie bardziej przewidywalnego i przyjaznego środowiska dla inwestycji oraz przedsiębiorczości.

Drugim obszarem jest odporność gospodarcza. Doświadczenia ostatnich lat pokazują znaczenie bezpiecznych łańcuchów dostaw, dostępu do surowców, stabilności finansowej i przewidywalności regulacyjnej oraz odporności strategicznych sektorów gospodarki.

Istotnym elementem polskiego podejścia jest także transformacja energetyczna powiązana z polityką przemysłową. Jej efektem powinny być nie tylko niższe emisje, ale przede wszystkim niższe ceny energii, większa konkurencyjność przemysłu i bezpieczeństwo gospodarcze.
Polska na spotkaniu ministrów finansów G20 w Asheville

Kolejnym etapem polskiego zaangażowania będzie udział Ministra Andrzeja Domańskiego w spotkaniu Ministrów Finansów i Prezesów Banków Centralnych państw G20, które odbędzie się 31 sierpnia i 1 września w Asheville w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie będzie okazją do bezpośredniego udziału w kształtowaniu światowej agendy gospodarczej oraz przedstawienia polskich doświadczeń i rozwiązań. 

Rozmowy w Asheville będą dotyczyły m.in. sytuacji i tendencji w światowej gospodarce, nierównowag gospodarczych, polityk wspierających wzrost, rozwoju sektora prywatnego i zastosowania sztucznej inteligencji, bankowości i aktywów cyfrowych, przeciwdziałania oszustwom i wyłudzeniom oraz rozwoju kompetencji finansowych.

Polska będzie prezentowała swoje doświadczenia dotyczące zwiększania potencjału wzrostowego gospodarki, deregulacji i cyfryzacji administracji. Ważnym elementem dyskusji będzie również odporność gospodarcza, w tym bezpieczeństwo łańcuchów dostaw, bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne oraz stabilność finansowa.

Minister Andrzej Domański odbędzie również spotkania bilateralne z ministrami finansów państw G20 w celu omówienia przyszłości polskiej obecności w pracach grupy oraz zidentyfikowania potencjalnych obszarów współpracy z członkami gremium.

Długofalowym celem Polski jest trwałe zakotwiczenie się w pracach G20. Jak wskazują autorzy raportu, droga do tego celu prowadzi przede wszystkim przez budowanie merytorycznej reputacji, rozwijanie sieci sojuszy i wykazanie, że polska obecność wnosi do G20 unikalną wartość. I dokładnie na tych fundamentach będzie oparta nasza strategia w Asheville.

{"register":{"columns":[]}}