W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska stawia na wzmocnienie współpracy gospodarczej z państwami arabskimi

18.11.2021

Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak spotkał się dzisiaj z ambasadorem Kuwejtu Khalidem Yateem Al-Fadhli oraz ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Eman Ahmed Al-Salami. Rozmowy dotyczyły możliwości zintensyfikowania wzajemnej współpracy gospodarczej i miały miejsce w przededniu zbliżającego się Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego, które odbędzie się 6 grudnia 2021 r. w Dubaju. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych organizowanych przez Polskę podczas Wystawy Światowej EXPO 2020.

Ambasador Eman Ahmed Al-Salami i Piotr Nowak pozują na ściance z logo MRiT

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze

 

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze odbędzie się po raz pierwszy w historii relacji Polski z państwami regionu. Forum posłuży jako platforma prezentacji wzajemnej oferty biznesowej między Polską a krajami arabskimi. W spotkaniu polskiego i arabskiego biznesu w Dubaju  uczestniczyć będą także decydenci polityczni oraz eksperci. Podczas Forum polskie firmy zaprezentują swoje osiągnięcia, a także będą miały możliwość nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów arabskich. Głównymi wątkami dyskusji panelowych przewidzianych na Forum będzie rozwój zielonej energii, prezentacja polskiej oferty eksportowej i inwestycyjnej, tematyka związana z infrastrukturą przyszłości, a także nowoczesny design inspirowany tradycją oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa żywności.

Relacje gospodarcze Polski z Kuwejtem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

 

Kuwejt to pierwsze państwo z regionu Zatoki Perskiej, które ustanowiło oficjalne stosunki dyplomatyczne z Polską już w 1963 r.

Wzajemne obroty handlowe w 2020 r. wykazały tendencję wzrostową i przekroczyły 115 mln USD (wzrost o 27% w stosunku do 2019 r.), w tym polski eksport blisko 109 mln USD (wzrost o 28%). Główną pozycję, tradycyjnie, stanowią artykuły rolno-spożywcze - 47 mln USD w ub. roku, ok. 43% udziału w n/eksporcie. Import z Kuwejtu to głównie tworzywa sztuczne i wykonane z nich wyroby. Biorąc pod uwagę tradycję bliskich relacji gospodarczych oraz potencjał obu państw celem polityki realizowanej w MRiT jest zwiększenie polsko-kuwejckiej wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej.

Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie to drugi – po Arabii Saudyjskiej – największy partner w handlu Polski z krajami Zatoki oraz pierwszy –  pod względem wartości polskiego eksportu w 2019 r. Według danych GUS za okres styczeń-sierpień 2021 r., w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln USD (wzrost o 16% w porównaniu z 8 miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport – 430,6 mln USD (wzrost o 8,5%), natomiast import – 129,8 mln USD (wzrost o 49%). Według danych NBP, Łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na koniec 2020 r. wg danych NBB szacowana była na 264 mln USD. Działają tam m.in. polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej, instalacyjnej, informatycznej, usług geodezyjnych, meblowej, kosmetycznej, sprzętu medycznego, luksusowych jachtów  czy opakowań metalowych.

  

 

 

 

Materiały

Więcej informacji o Polsko-Arabskim Forum Biznesowym

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}