W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko – włoskie rozmowy o gospodarce

31.03.2023

Dwustronne stosunki gospodarcze i handlowe, wzmacnianie wspólnego głosu na forum Rady Unii Europejskiej oraz odbudowa Ukrainy to niektóre tematy poruszane podczas spotkania ministra Waldemara Budy z włoskim ministrem przedsiębiorczości i i Made in Italy Adolfo Urso.

Spotkanie ministra Waldemara Budy z włoskim ministrem przedsiębiorczości i i Made in Italy Adolfo Urso.

Ministrowie zgodzili się, że konieczne jest wzmacnianie wspólnego polsko-włoskiego głosu na forum Rady Unii Europejskiej, m.in. w odniesieniu do inicjatyw unijnych o szczególnym znaczeniu dla przemysłu. Zwrócili uwagę, że niektóre rozwiązania zawarte w propozycjach unijnych regulacji, związanych m.in. z transformacją energetyczną, stanowią zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego przemysłu. Minister Waldemar Buda podkreślił też szczególne znaczenie zasady neutralności technologicznej.

Przejście do neutralności klimatycznej w ciągu mniej niż 30 lat stanowi olbrzymie wyzwanie dla całej Europy. Dlatego w ramach unijnego procesu legislacyjnego nie możemy sobie pozwolić na arbitralne wykluczanie żadnej technologii, które mogą przybliżyć nas do osiągnięcia celów transformacji energetycznej.

– powiedział Minister Waldemar Buda

Rozmawiano także o procesie odbudowy Ukrainy, który trzeba rozumieć, nie tylko jako odbudowę zniszczeń, ale również jako transformację całej gospodarki.

Uważamy, że kluczową rolę Polski jako centrum logistycznego bieżącej pomocy należy rozszerzyć o centrum logistyczne odbudowy i odbudowy Ukrainy. Na tym etapie nie jest jeszcze pewne, kiedy wojna się skończy, ale musimy być przygotowani do wsparcia prac odbudowy Ukrainy natychmiast po odparciu agresji.

– zauważył minister Buda.

 

Polsko – włoska współpraca gospodarcza

Włochy są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski. W 2022 r. były na 6. pozycji wśród rynków eksportowych i na miejscu 3. w imporcie. Według wstępnych danych GUS, w 2022 r. eksport na włoski rynek zwiększył się o 18% i wyniósł 15,8 mld EUR, a import wzrósł o 15%, do 16,8 mld EUR.

Według danych NBP wartość włoskiego kapitału zainwestowanego na koniec 2021 r. w Polsce wyniosła 5,8 mld EUR tj. 2,4% łącznej wartości kapitału zagranicznego inwestowanego w Polsce. Według danych GUS, Włochy znajdują się na 13. pozycji w zestawieniu kapitału o największej wartości zainwestowanego w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}