W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent podpisał ustawę o domach do 70 m kw.

29.10.2021

Przygotowana w resorcie rozwoju i technologii ustawa dotycząca budowy przeznaczonych na własne potrzeby mieszkaniowe jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. została podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki tym przepisom budowa domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. będzie zdecydowanie łatwiejsza. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład.

Makieta domku trzymana w dłoniach. Napis "Dom do 70 m2" i logo Polskiego Ładu.

To uproszczona procedura dla polskich rodzin budowy własnego domu. Za te same pieniądze, za które można by było kupić kawalerkę w dużym mieście, będą mogli w prostej procedurze wybudować własny dom.

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.    

Koniec z długim okresem oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy! Skracamy czas przygotowania inwestycji. Warunki zabudowy będą wydawane  maksymalnie w  21 dni. Dajemy projekt budowlany do pobrania ze strony GUNB-u, co skróci również czas przygotowania dokumentacji.

– wyliczał korzyści płynące z nowelizacji przepisów wiceminister.

Domy do 70 m2 – najważniejsze założenia

Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 m2. Budynek ma być wolnostojący i nie więcej niż dwukondygnacyjny. Na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100m2 powierzchni użytkowej.

  • Brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
  • Warunki zabudowy będą wydawane maksymalnie w 21 dni.
  • Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Zgodnie z założeniami ustawy obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ponadto rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni zabudowy 35 m2, także o powierzchni zabudowy do 70 m2. Przy czym rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m2, nie może przekraczać 6 metrów, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 metry.

Wprowadzono uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że:

  1. planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych
  2. przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  3. dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

 

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo inwestycji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2  wydawana będzie w ciągu 21 dni. Ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nowa ustawa nie zmienia dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

{"register":{"columns":[]}}